Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 Brazil ve diger plug-in fiyatlari elestirisi
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

TurkCop
Starting Member

2 Posts

Posted - 19/04/2003 :  10:57:10  Show Profile
Merhaba Cüneyt Bey,

Öncelikle böyle bir plug-in hazirladiysaniz, bu sizin bir dahi oldugunuzu gösterir ki bu bir Türk için çok gurur verici.Sizi en içten dileklerimle tebrik ediyorum.

Konu brazil ve diger plug-in'lerin fiyati...

1000$-2000$ arasi bu fiyati biz nasil verelim.Siz hiç Türkiyedeki Fakirlik oranini biliyormusunuz? hadi bunu geçtik.Insanlar daha iyi bir sey üretmeden ve ögrenmeden nasil para kazanacaklar ki bu plug-in'leri satin alabilsinler?

Nerede yasadiginizi bilmiyorum ama inanin Türkiyede bunu alabilecek bir insan (gözünü kirpmadan 1000$ veya 2000$ herneyse)yok denecek kadar az.

Ama sonuç olarak yerden göge kadar haklisiniz.Çünkü her insan gibi emeginizin karsiligini almak istiyorsunuz tabiki.Ben olsam bende almak isterdim ama bu foruma bir seyler ögrenmek için çaba sarfeden insanlari (o plug-ini bilgisayarindan sil) gibi rencide edici sözlerle bir yere varamazsiniz.Aksine insanlar tam tersini yapip crack KULLANACAKTIR.

Keske binlerce dolar param olsada bu emeginizin karsiligini verebilseydim.umarim elestrilere açiksinizdir.belki kizip benide kilitlersiniz

Umarim bir gün Türkiyede bu tür paralari hakeden yerlere hiç düsünmeden harcayabilecek insanlar olacaktir.

en derin sevgilerimle...

TurkCop
Starting Member

2 Posts

Posted - 19/04/2003 :  13:01:47  Show Profile
birkaç önceki "Hersey hakkinda" forumunu okumamistim.buradan bilgi destegi alan arkadaslar bana çok kizacaklar,tekrar böyle bir konuyu açtigim için Adminden ve diger arkadaslardan özür dilerim.
sevgilerle
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 19/04/2003 :  16:26:00  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,

Öncelikle güzel sözleriniz için tesekkürler

Sanirim "Hersey hakkinda" basligina yazdigim son mesaj kirik kullanimi ile ilgili sorulariniza kismen de olsa cevap olmustur.

Ben Istanbul'da yasiyorum ve isçi çocuguyum. Ama bunun ve Türkiye'nin gelir düzeyinin bununla ilgisi yok. Birincisi Brazil benim bir ürünüm degil, ben sadece ekibin bir parçasiyim, fiyat politikalarini da ben belirlemiyorum. Ancak tamamen benim yazdigim 2 ticari plugin var. Schematic View ve QuickDirt. Birincisine 6 ay emek verdim, nerdeyse cebimdeki tüm parayi harcadim, $65 ile satisa sundum ve birkaç ay sonra toplamda $300 dolar kazandim (aylik gelirim 40 dolar falana denk geldi). Demek istedigim ucuza satilan plugin bazen bizim sonumuz olabiliyor. bu da iki.

Fiyat konusu hassas bir konudur ve üzerinde detayli hesaplar yapilarak belirlenir. Birçok parametresi olan bir denklemdir bu.. Maalesef bu denklemde bildigim kadariyla benim pluginimlerimden daha bir tane bile almamis Türkiye, yada çok fakir olan Zimbabve gibi ülkeler yok. Brazil high-end bir ürün olmak üzere yola çikti, sürümden kazanmakdan ziyade kalitesi ile öne plana çikarak büyük studyolarin tercih edecegi bir ürün olmayi hedefledik. Bu bizim tercihimiz ve kendi ürünümüz için nasil bir pazarlama stratejisi belirledigimiz ayiplanacak bir konu degil. Üzgünüz ama Brazil gelistirme ve pazarlama stratejileri ise yeni baslayanlar yada ögrenciler düsünülerek yapilmiyor.

Öteki konularda da bahsettigim gibi eger kendi sisteminiz ile para kazanacaksaniz (yeni bir firmada çalismiyorsaniz) öncelikle bir bilgisayarinizin olmasi lazim. Sonra isletim sistemi almalisiniz (milyonlarca satir kod birkaçyüz dolara satiliyor, Brazil'den önce onu alin zaten). Sonra bütçenize göre bir 3D uygulama alirsiniz, kitaplar alirsiniz, okur ögrenir kendinizi gelistirir birkaç küçük is alirsiniz. Onlardan kazandigiiniz paralar ile yatirimlar yapar daha iyi bir 3D uygulama alirsiniz. Bu birkaç bin dolar verebileceginiz MAX alana kadar devam eder. Sonra onla daha iyi isler çikartirken eger gerekirse Brazil alirsiniz. unutmayin MAX'in içinde de bir GI motoru var, arti simdiye kadar GI olmayan programlarla da gayet iyi isler çikti... Bu isi ciddi yapacaksaniz sabirla ve azimle gideceksiniz, maymun istahlilikla degil. bu isi ciddi yapmayanlara Brazil satmaya çalismak gibi çabamiz da yok zaten; insanlarin islerine yaramayacak seyi satmak üzere "pazarlamacilik/tezgahtarlik" yapmayi düsünmüyoruz.

Yani Brazil olmazsa para kazanamam demeniz komik. Ortalikda bedava 3D programlar (Maya), bedava GI rendererlar (Brazil public, Vray free version, Povray) var. Daha önce de dedigim gibi bunlarla ögreneceginiz alt yapi size yeter de artar bile. (inanmadiysaniz suradaki resme bakin.. 3D Studio 4.0 ile yapidi (Yanlis anlasilmasin 3ds Studio MAX degil DOS üzerinde çalisan MAX 1.0'dan önceki versiyon)

Bunlari üsenmeden yaziyorum belki birilerini yönlendiririm, bu konuda faydam olur diye (kendi pluginimi alacak diye degil, ciddi 3D sektörünün olusmasina ön ayak olur diye)

Bu kadar açiklama yaptiktan sonra siz hala makinanizda bir tane bile yasal program olamadan devam edeceksiniz yüksek ihtimal. Oyun oynatabilmek için 200 dolara grafik karti alan sevgili kardeslerim bir o kadar parayi isletim sistemi almak için harcamayacak. Buna eminim.

Ama en azindan "belki" artik "refleks" olmus olan "bizim kirik kullanmaya hakkimiz var" seklinde bagirirken "acaba mi" diye düsünür diye umut ediyorum. Yaniliyorum kuvvetle muhtemel....

Sevgili TurkCop,
Su ana kadar iki kisiyi kilitledim.. Ikisi de foruma attigi mesajlarda beyinlerini kullanmaya üsnmis kisilerdi. Birisi benim forumuma benim Brazil'in koder'i oldugumu bildigi halde kirik Brazil koyan ve iyi bir is yaptigini düsünen (düsünmeyen) birisi idi. (ki bu kirik kullanan insanlarin bunu nasil kaniksadiklarini, dogru/yanlis diye düsünmeye bile yeltenmedklerini, yaptiklari seyin sonuçlarini hiç bilemden koyun misali davrandiklarini gösteren çok iyi bir örnek). Digeri de Aldigi kirik Maya CD'sinin içindeki kirma programini kullanamayan ve yardim isteyen bir kisiydi. onlar haricinde sirira çok yaklasanlar oldu ama henüz baskasini kilitlemedim.

Benim kizdigim sey evinizde kirik program kullanmaniz degil, istiyorsaniz kullanin, sizin alacaginiz bir risk. Ama aptalca bana gelip yardim istemeyin, daha kötüsü yardim etmedigimde bana küfürlr savurmayin. Benim kizdigim seyler bunlar.

Senin yaptigin gibi beni kirik program kullaniminin dogruluguna ikna edip içten içe duyduklari suçluluk duygunusunu bastirmak için bana "tabi canim kullanin" dedirtmeye çalisanlara da kizmiyorum

Kirik program kullanmak yanlis, bunu yaparak iyi insanlara zarar veriyor, kötü insanlara yardim ediyorsunuz. Fakir olmaniz, ögrenci olmaniz hiçbirsey bu gerçegi istesek de istemesek de degistiremez. Ben iyi insanlara zarar vermiyorum diyorsaniz kendinizi kandiriyorsunuz. "Efendim ama kirik kullanim ile program yayginlasiyor, aslinda size yardim ediyoruz" gibi bahanelerle de kendinizi aklayamazsiniz. Böylebirsey bizim isimize yarasa (veya yarayacak zamni geldiginde), okullara free program dagitiriz, limited demo versiyonu çikartiriz, biz kendimiz bunu gayet iyi hallederiz zaten.

Kendinizi kandirmayin, beni kandirmaya çalismayin... Ben uzun yillardir sabahlara kadar çalisiyorum, sonucunda kisitli da olsa size faydali seyler vermeye çalisiyorum/veriyorum. Siz ise bana fayda degil zarar verip, sonra da ikna etmeye çalisiyorsunuz. Ben sizden birsey beklemiyorum, zarar vermeyin yeter.

Söyldiklerimde yanlis bir nokta gören çekinmesin söylesin, korkmayin isirmam.

/Cuneyt
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 19/04/2003 :  20:47:36  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Bu konuda söylemek istedigim son seyi Ferrari yöneticilerine yazdigim bir mektupla açiklmak istiyorum

Sevgili Ferrari yöneticileri,
Süper arabalar yaptiginiz için sizi kutluyorum.

Ben Türkiye'de programcilik yapan bir bilgisayar mühendisiyim. Hayalim F1 yarislarinda pilot olmakdi ancak gerek arabalarinizin pahaliligi gerekse pilot olmak için gereken egitimi bedavaya vermemenizden dolayi bu hayalimi gerçeklestiremedim. Babam isçi maasi ile bizi ancak üniversitede okuttu, çok istedim ama bir türlü ferrari almaya paramiz yetmedi. Söyler misiniz bana arabalariniz bu kadar pahali iken ben nasil yaris sürücüsü olabilirim, nasil F1 pilotu olma yolunda ilerlerim. Bu kadar pahali araba yapmaya utanmiyor musunuz? Hiç degilse bana bir egitmen tahsis etseniz, onu da yapmiyorsunuz. Herksin F1 pilotu olmaya hakki vardir, benim F1 plotu olamami ve çuval dolusu para kazanmami siz engellediniz. Suçlusunuz, utanin!!!

Bu durumda üzülerek belirmem gerekiyor ki yakinda bir ferrari çalmak zorundayim, ama benim hakli oldugumu bildiginiz için sesinizi çikartmayacaginizi düsünüyorum.

saygilar
Cuneyt Ozdas

Kimse alinmasin, bunu dalga geçmek için yazmiyorum, The Times'dan bir yazarin Bush'a ithafen yazdigi bir yazidan esinlendim. Söylediklerinizin çok da geçerli nedenler olmadigini daha çarpici sekilde ortaya koymasi açisindan bu sekilde yazmayi uygun buldum.

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

melekzek
Starting Member

USA
4 Posts

Posted - 25/04/2003 :  01:02:52  Show Profile
http://www.observer.co.uk/comment/story/0,6903,882459,00.html
bu mu?
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 25/04/2003 :  01:11:29  Show Profile  Visit Admin's Homepage
evet yaw Observer'mis, The Times degil... Türkçesi burada

/Cuneyt
Go to Top of Page

ground zero-g0
Starting Member

Turkey
1 Posts

Posted - 12/05/2003 :  10:31:08  Show Profile
afedersiniz cüneyt bey,

tabi ki yazinizin çogunda kendizine göre haklisiniz. Ancak ferrari benzetmesi kisminia gereçekten komik. Ferrari gerek üretim ve gerekse tüketim azinda kuruldugu tarihten itibaren bir lüks ve zevk araci olarak kullaniliyor. yani bu ülkede insanlar ferrariyi, bazi seyler üretmek ya da bir seylerin bu ülkede de yapilabilecegini kanitlamak için satin almiyorlar. hayir o insanlarin tabi ki umrunda degil böle bise. bu bir zevk sadece.

ben tabiki yazilimi üreten ve emk veren insanlarin haklarinin korunmasi taraftariyim. Ama bu programlari ögrenmek amaciyla kullananlarin da bazi haklari var. onlar zaten belli imkanlara kavustuklarinda bu programlari satin alacaklardir. çünkü bu insanlar çalistikalri sirketlerin b.sayar ya da program konusunda hiçisey bilmeyen ve bunun nasil bir yatirim oldugundan haberi olmayan patronlari degiller. bunlar bu programi kullanan insanlar ve her islemde tekrar tekrar hayran oluyorlar sizlere.

my little puny vertices...
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 12/05/2003 :  15:13:15  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Peki o zaman firmayi Caterpillar'a, ürünü de excavator'e çevirelim; zevk unsuru da ekmek parasina dönüyor otomatik olarak. Ferrari dememin nedeni Brazil'in "ögrenen birisi için gerekli olmayan" bir yazilim olmasiydi. MAX'in içinde gelen renderer ile de herseyi ögrenebilirsiniz; tek ögrenemeyeceginiz sey Brazil'in menüleri ve özel birkaç noktasidir ki bir-iki hafta içinde ögrenirsiniz. Siz hele iyi isik bilgisi ögrenin önce, o zaman kimse siz Brazil kullaniyormusunuz/kullanmiyormusunuz diye bakmaz. Brazil, ögrenen adama lüxtür...

Ama konu olayin zevk araci olmasi degil zaten, konu yasal olmayan (çalinti) kullanimin teknik destek ve egitiminin ürünü yapan insanlardan istenmesi. Ögrenmek istiyorsaniz public test var; konseptleri, temel konulari ögrenmek için yeterli. "Yok ben ciddiyim satin alicaam ama görmek istiyorum" diyorsaniz Splutterfish'e mail atarak zaman sinirli bir demosunu isteyebilirsiniz. Benim param yok, kazaninca satin alacaam diyorsaniz, iste bu yasal degil.. Nasil ki monitörünüzü böyle pazarliklar yapmadan aliyorsunuz, yazilimi da almasilisiniz. Hiç olmadi banka kredisi ile alirsiniz. Yasal birçok yol var!!!

Ama bu programlari ögrenmek amaciyla kullananlarin da bazi haklari var
Ne haklari var??? bana zarar verme haklari mi var? benim yazilimimi çalip kullanmaya, birbirlerine dagitmaya hakki mi var. Risk almak isteyen ve bunu kendine göre dogru bulan kirik kullanir. Bu da hak degildir ama isterseniz yaparsiniz. Ama defaten söyledigim gibi bunu dogru göstermeye çalismak, beni ikna etmeye çalismak, bu konuda benden onay almaya çalismak (kaba olmamaya çalisiyorum) gereksiz bir çabadir. Hele benim çalinmis yazilimima teknik destek vermemi benden istemek (yine kaba olmamaya çalisarak) aptalliktir!!! Buradaki tartismainin konusu dikkatle bakan gözler için budur.

...ya da bir seylerin bu ülkede de yapilabilecegini
Ülkede bazi seylerin yapilabilecegini kanitlamak, yasal olmayan kullanim ile olmuyor maalesef... Yasa disi kullanim ve saldirilar ile diger ülkelere bu ülkede yapilabilecegi kanitlanan sey su oldu: artik bazi hosting sirketleri (mesela easyhosting.com) ve bazi public serverlar (örnegin ICQ) Türk IP'lerinden gelen paketleri blokladi. Su anda ciddi internet baglantisi alabildiginiz (kablo/adsl) yer olan TTNET, dünyanin degisik yerleri tarafindan "ban" lanmis vaziyette. Bizim bu kafayla bu ülkede yapilabilecegini kanitladigimiz sey bu olur ancak: resmi TURK IP bloklarini banlatiriz...!!!

Hadi diyelim ki kirik Brazil kullanarak çok güzel bir kisa film yaptiniz ve netteki yarismalarda ödül aldi: ama bu ülkede bazi seylerin yapilabilecegini gösterirken, bazi baska seylerin yapilabilecegini göstermis olan insanlara zarar vermis oldunuz, bu da ilginç tabii...
Ama dedigim gibi içinize sinecekse (ki eminim siner) isterseniz bunu yaparsiniz, ama burada savundugunuz sey benden teknik destek almak, beni yasa disi kullanimin dogruluguna ikna etmektir: iste bu hiç bir zaman olmayacaktir... 2001'den beri sabahlayip yüzbinlerce (abarti degil gerçektir) satir C++ kodu yazdiktan, binlerce sayfa kitap ve teknik yazi okuduktan sonra ortaya çikardigimiz (ki Scott ve Steve'in emegi çok daha fazla) bir ürünü çalan bir insana "iyi yapmissin aferim, zaten sen bunu hak ettin" diyecegimi kimse beklemesin.

/Cuneyt
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.07 seconds. Snitz Forums 2000