Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 Her Sey Hakkinda.
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Bir_Zat
Starting Member

1 Posts

Posted - 13/03/2003 :  22:48:21  Show Profile
Merhaba

Ben sadece birkaç sey söylemek için foruma kayit oldum. Rahatsiz oldugum sey hemen hemen adminin her cevabindaki "sen zaten programimin kopyasini kullaniyorsun ben sana niye yardim ediyim ki" tepkisi. Öncelikle ben sizin programinizi ticari amaçla kullanmiyorsam, beni bu plugini satin almam oldukça saçma olur.Yani kendimi gelistiriyorsam, gerçekten güzel ürünler ortaya çikariyorsam fakat bu ürünleri satmiyorsam 1200 dolar vermem.Hiçbir çikar saglayamadiginiz birisi size bir soru sordugunda bu size çok koyuyorsa, bu çok kötü. Izlediginiz politika da bence çok dogru degil. Photoshop, 3dsmax gibi programlarin kopyalarini bu kadar çok kullanan olmasaydi, bu tür programlar ne bu kadar popüler olurlardi, ne de bu kadar gelisebilirlerdi. O nedenle cevap verdiginiz kisilerin bir gün programinizi satin alabilecekleri ihtimallerini de unutmayin. Ortada iyi birsey varsa bunu birçok insan kullanir ama bunu herkesin satin almasini beklemeniz yanlis olur. O nedenle BENCE önce git programi satin al sonra yardim ederim demekten vaz geçmelisiniz.
Brazil için zaten pek fazla birsey söylemeye gerek yok zaten.

Saygilarimla.

levent
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 14/03/2003 :  06:57:00  Show Profile  Visit levent's Homepage
oncelikle bu programlari var eden korsan kullanicilar degil
program ureticilerine gerekli saygiyi gosterip parayla satin alan ve firmalarin para kazanmasini saglayip dolayli yoldan programlarin surekli gelistirilmesine neden olan ruhsatli kullanicilardir.bunun aksini idda etmek sacma olurki yazdiklariniz bunu idda ediyor.
ayrica gercekten ogrenmek isteyen herkesin korsanda olsa kesinlikle cevap alabildigi bi site oldugunu farketmemenizin sebebi siteyi fazla incelememenizmi yoksa nerden geldigini bilmediginiz bi on yargi gozunuzu kor etti ve insanlarin hic bir mecburiyetleri olmadigi halde forum acmalari ve tum is yogunluklari icinde en absurt sorulara bile cevap yazmalari kadar gusel bisiyi gorememeslikten geldinis.
acaba siz boyle bi program yazsaydiniz ve yasaminizi bundan kazansaydiniz programinizi kacak kullananlara goz actirirmiydiniz.
acikcasi gordugum kadariyla cuneyt ozdas bu durumu cok fazla onemsemiyor yani ticari bi amaci olmayankimselere bisi diyen yok
eger forumu iyi incelemis olsaydiniz creakten kaynaklanan problemler disindaki tum problemlere cozum yaziliyo oldugunu gorurdunuz "

"brazilin creaklisi cami duzgun gostermiyo ici felan gozukuyo bu yuzden alin ben bu creaka bi yama yaptim cok gusel cam yapiliyo artik"demesini felanmi bekliyosun admin'in.
herkesten ozur dilerim yalnizca saat sabahin 7si ve bole sacma sapan bi mesaj var onumde cevap yazmadan edemedim sinir oldum
(bende kopya yazilimlar kullaniyom ama hic bir zaman bu durumla ovunmedim hatta bunun hakkim oldugu dusuncesine kapilmadim
yalnizca bi gun sirket disi bi is denk geriricem ve evimdeki kopyalardan kurtulucam gozuyle baktim bu duruma hep ama hep.

...dolob...
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 14/03/2003 :  08:28:31  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Sevgili Bir_Zat,
Senin istedigini kim yapiyor söyler misin? 3ds max'in distribitörleri (Sayisal grafik, Arttek) yapiyor mu? Logo yazilim yapiyor mu? Microsoft Türkiye yapiyor mu? Yasal kullanici degilseniz Telefon açip "Benim XP'imde problem var" diyebiliyor musunuz?. Bu firmalarin size birebir destek verdigi, yasal olmayan kullacilar ile programcilari veya teknik destek ekibini yüz yüze konusturan forumlari var mi? Isterseniz Microsoft'a yapmayi deneyin. IP'niz aninda takip edilip adresinize ulasilabilir. Splutterfish'in bir public forumu var; orada Brazil 1.0 ile ilgili teknik çözüm sorulari haricindeki tüm sorulara cevap veriliyor (Müsteriler için ikinci bir forum var). Ben de burada kendi çapimda benim yazilimlarimla -ki Brazil dahil- ilgili sorulara cevap veriyorum.

Birisi gelip "Brazil sunu yapabiliyor" mu derse severek cevap veririm (vermek zorunda degilim, bunun için maasla çalisan splutterfish satis ve teknik destek elemanlari var). Ama yine de cevaplarim. Ama sadece 1.0'da bulunan bir özelligin kullanimina iliskin bir sporuya cevap vermem.

Siz cep telefonu çalacaksiniz ve PIN kodunu sahibine soracaksiniz. Olur mu bu kadar yüzsüzlük. Olur, oluyor da... Dahasi da oluyor, birileri sadece niye PIN kodununu vermiyorsun diye firça çekmek için üsenmeyip foruma kayit oluyor.

Vermeden almaya, iyi niyeti görünce sömürmeye o kadar alismissiniz ki bu size çok dogal ve dogru geliyor. Benim yillardir bedavaya dagittigim birsürü yazilimim var, bu forumda ve diger forumlarda yazdigim belkide binin üzerinde mesaj var.. bunlarin hiç degilse birkaç yüzü belli bir konuda bilebildiklerimi baskalarina anlattigim yazilardir. Bunlari karsilik beklemeden yapiyorum.

Peki Bir_Zat, sen diger insanlara neler verdin? Bana Brazil'in kiriginin nasil kullanilacagini soranlar bana ne verdi? Ben diger insanlardan birsey istemiyorum, bir karsilik talebim de yok.

Bana kirik brazil ile ilgili soru soranlari kanunen (dogrusu yani) BSA'ya sikayet edebilirim. bunu yapmiyorum (simdilik). Forumdan atabilirim (bunu da yapmiyorum). Hatta diger sorularina cevap bile yaziyorum. Yetmez mi bu kadar enayilik Buldukça bunamayin derim.

Bir_Zat, istedigini düsünebilir ve söyleyebilirsin elbet, ama seninkisi de çok çig bir düsünce ne yazik ki.

Brazil 1.0 kullanimina iliskin sorulara verdigim "yapayin ayiptir" cevaplarina mi, seninkisini gibi mantiksiz yorumlara yaptigim açiklamalara mi yanayim ne yapayim. Forum açmisiz, birbirimizi sömürmeden, digerinin üzerinden çikar saglamaya çalismadan, efendi efendi oturup konussak ne olur. 3D'de Konusulabilecek, tartisilabilecek o kadar konu var ki. Ama yok, Brazil'in kirigini aldim 10 milyona, hah Cüneyt Özdas'in da forumu var.. HAYDI SÖMÜR OGLUM

/Cuneyt
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 14/03/2003 :  10:27:31  Show Profile  Visit Admin's Homepage
quote:
Öncelikle ben sizin programinizi ticari amaçla kullanmiyorsam, beni bu plugini satin almam oldukça saçma olur.Yani kendimi gelistiriyorsam, gerçekten güzel ürünler ortaya çikariyorsam fakat bu ürünleri satmiyorsam 1200 dolar vermem

Egitim için kirik program kullanmak dogru bir davranis degil. Nasil ki "ben mütercim tercümanlik yapmiyorum, o yüzden ingilizce kursunuza beni bedavaya kaydettirmelisiniz" diyemiyorsunuz, dünyada da 3d konusunda "bedavaya" egitim almak mümkün olan birsey degil. Okulda çalinti hesap makinasi mi kullaniyorsunuz "ben çözdügüm problemlerden para kazanmiyorum" diyerek? Insanlar CG okullarina gidiyor, orada Maya, MAX, egitimi aliyorlar (okullar da bunu çalinti programlar üzerinde degil education version" üzerinde gösteriyor. Birçok programin ögrenci versiyonu var zaten. Brazil'in yok çünkü Brazil high-end prodüksiyon marketini hedef almis bir ürün. Egitim bir yatirimdir, hem de en iyi yatirimdir. bunun için kirik program da kullanin isterseniz; bu sizin alacaginiz bir risk. Bakin cgtalk'da forum üyeleri kendi aralarinda bile kirik kullanip salak sorular soranlardan rahatsiz olduklari için bir tartisma açildi. Kaldi ki su anda konustugumuz sey direk olarak programi yazandan destek istemek. Neyse o konu basliginda söyle bir mesaj atildi. Kirik program kullanimina iliskin:

Getting caught with warezed copies is no fun. Software vendors pursue piracy when they can and spots like CGTalk are monitored regularly (autodesk's anti-piracy dept is notorious). The damage to your reputation is real and can have lasting effects, making it so that you can't get into betas and even making it difficult to score jobs in the future.

It's a lot like the common-sense rules of masturbation: If you have to masturbate, then do so for your own pleasure -- not for profit... not to try and be popular, etc. Please don't masturbate in public and please don't share with friends (people that want to masturbate with you aren't real friends). It's best not to risk your career or your company's reputation by masturbating at work, and please, please, please don't ask *me* for help with any problems that come up.

quote:
Hiçbir çikar saglayamadiginiz birisi size bir soru sordugunda bu size çok koyuyorsa, bu çok kötü

Isterseniz size bedava Brazil de dagitayim. Adresini gönder hemen postalayayim. Ömür boyu sinirsiz teknik destek de vereyim... Bu gurur meselesi veya "koymak" olayi degil. Sadece bindigim dali kesemem; bu kadar aptal degilim, benden bu derece aptal olmami istemeyin (siz istediginiz kadar aptal oabilirsiniz: sizin bielceginiz birsey). insanlardan çikar saglayamamam bana koysaydi onca programi bedavaya dagitmaz, onca forumda onca cevap yazmazdim. Eger bir insandan çikar saglayamamam bana koysaydi sunu yapardim: o insanin forumuna gidip "niye benim isime yaramiyorsun" diye mesaj atardim

quote:
Izlediginiz politika da bence çok dogru degil. Photoshop, 3dsmax gibi programlarin kopyalarini bu kadar çok kullanan olmasaydi, bu tür programlar ne bu kadar popüler olurlardi, ne de bu kadar gelisebilirlerdi

Tabii Discreet (Bir zamanlar Autodesk ve Sonra Kinetix) size teknik destek verdi degil mi? Sizler karsilastiginiz sorunlari yazabildiniz onlara.. Onlar da cevaplar verdiler.

quote:
O nedenle cevap verdiginiz kisilerin bir gün programinizi satin alabilecekleri ihtimallerini de unutmayin.

Ne demek bu? Yani birisi bana kirik brazil ile ilgili sorucak, ben ona "kirik brazil'e destek vermiyoruz" dedigim için ilerde Brazil almakdan vaz mi geçecek? Ya da Brazil alip sonra bana forumdan "HAtirliyormusun bir zaman fakir ama onurlu bir kirik program kullanicisi vardi..." gibi mesajlar mi atacak?

quote:
Ortada iyi birsey varsa bunu birçok insan kullanir ama bunu herkesin satin almasini beklemeniz yanlis olur.

Tabii canim, her hafta pazara gidiyorum, en begendigim domasteleri pazar çantama atip para ödemeden gidiyorum. Niye ortada ki? hem herkes domatese para verecek degil ya! Domatesden yemek yapip satan lokantalar versin sadece..

quote:
O nedenle BENCE önce git programi satin al sonra yardim ederim demekten vaz geçmelisiniz.

Peki... Splutterfish'e de söyleyeyim 20 destek elemani daha tutalim, hep birlikte tüm kirik brazil kullanicilarina destek verelim. Ama sen de yardim et olur mu

Arkadaslar, bir camia içinde birbirine elinden geldigince yardim etmek, birbirinin sorunlarina cevap bulmak ayri, Kirik kullandiginiz (ve bu nedenle programcilarina zarar verdiginiz: dikkat kar saglatmadiginiz demiyorum; zarar verdiginiz diyorum) bir programin teknik destegini programcisindan istemek farkli.

Böyle salakça mesajlar atmayin ne olur, forum açtigimiza pisman etmeyin.

/Cuneyt
Go to Top of Page

fati
Starting Member

1 Posts

Posted - 14/03/2003 :  11:22:13  Show Profile
Böyle kisisel sürtüsmeler zinciri olusturmak amaçli olusturulmadiginin bilincindeyim bu forumun, amma velakin "Bir_Zat" adli zat-i sahaneye de yanit vermeden geçemeyecegim.

Kimse kirilmasini gücenmesin ama herseyin bir adabi vardir. Oturmak, kalkmak, konusmak, davranmak gibi; sayginin da...

Insanlar neredeyse yollara dökülecekler korsan kitaplar alinmasin, korsan vcd'ler basilmasin diye.
Neden?
Nedeni, emege saygi gösterilmesinin istenmesi.

Bu foruma birseyler karalayan bir insanin, bilinç/egitim düzeyinin bir yerlerde oldugunu varsayiyorum.

Bir fotograf dükkaninin camekanindan bir makine çalip sonra da gidip, "Usta ben bu makineyi çaldim ama nasil kullanilacagini bana ögretir misin? Sadece bilgi sahibi olmak istiyorum, simdi para vermeyeyim dedim," demeniz ne kadar saçma ise, bu konudaki düsünceleriniz de ayni oranda saçma, inanin.

Siz gecenizi gündüzünüze katip bir eser yaratacaksiniz; insanlar daha güzel seyler yapsinlar diye, bundan ekmeginizi kazanacaksiniz ve biri gelip size "Sen bunu yaptin satiyorsun ama "salaksin", piysada bir sürü kopyasi var, gel sen en iyisi, güzellikle sunun ip uçlarini ver" diyecek.

Dedigim gibi herseyin bir adabi var. Oturmak, kalkmak, konusmak, davranmak gibi; sayginin da...

Cuney Ozdas'in gerçek bilginin pesindeki insanlara her zaman yardim ettiginin ve bu forumu da o amaçla kullandiginin farkindayim. O yüzden siz de biraz gerçekçi olun. Yazinizin altina yazdiginiz "saygilarimla" sözcügünü, inanarak yazin.

Emege, insanliga saygili olmak, bu konuda bilinçli bir sekilde ergin olmak... Bence kendinizi önce bu konuda gelistirin.

yine de saygilarimla,
Go to Top of Page

cortez
Starting Member

Turkey
5 Posts

Posted - 27/03/2003 :  21:35:29  Show Profile
ya guzel kardeslerim bulmusunuz bilginin kapisini niye kapamak icin ugrasiyosunuz yani o olucak kizicak cuneyt abi kalicaksiniz o zaman ne yardim eden kalicak ne baska bisey.. brazil gibi renderda iddiali programin programcilarindan biri olan cuneyt bey'den ne kadar yararlanabilirsiniz ama anlayisli olmak lazim.. sonucta cuneyt beyin durumunu soyle bir ornekle aciklayayim: siz bir ekmek yapiyosunuz: ona emek veriyorsunuz ununun parasini veriyorsunuz zaman harciyorsunuz gucunuzu veriyorsunuz.. sonrada biri gelip o ekmegi caliyor.. e olurmu bu dupeduz hirsizlik.. e iste niye pixar gibi pdi gibi firmalarimiz yok? (olmaz demeyin eyer brazil'in programcilarindan biri turk ise bu mumkundur) korsan piyasasi yüzünden korsan programlar yuzunden.. etmeyin eylemeyin.. hani sizin kullanmaniz icin bedava sürümüde var brazilin..

Edited by - cortez on 27/03/2003 21:36:50
Go to Top of Page

ayasofya
Starting Member

Turkey
8 Posts

Posted - 15/04/2003 :  00:08:33  Show Profile  Visit ayasofya's Homepage
Selam

yazdigim ama bir türlü bitiremedigim bir meeesssuurr VIZ kitabi var. Sayisal grafik bana bir VIZ 4.0 verdi yaziyorum.

Neyse bir gün bir mail geldi birisi benim kitap yazdigimi ögrenmis nasil gidiyor ne durumdasin filan diyor ben de tesekkür ederim surda zorlaniyorum ama iyi gidiyor filan diyorum su zaman çikartirim belki diyorum

sonra bir mail daha ayni kisiden

"ya hoca sen tamam ne kadar yazidysan önemli degil yazdiklarini bana mail ile bir atsana acil ögrenmem lazim"

Ister inanin ister inanmayin. Böyle bir mail geldi. Alin iste nezih bir örnek. Herif kitabi istiyor. Ben bir kopyasini gönderecegim sonra bir de bakicam yarim bir VIZ kitabi kitapçilarda. Heh heh.

Benim tek sasirdigim o kadar uzun niye ceap verdi cüneyt. Ben Columbia'dayken Kampüs lisansi uygulaniyordu. Yani kampüs içinde anlasmali olan kurumlarin programlari lisanssiz da kopyalanabiliyordu sonra bir görevli gelip o ay ne yükledik ne kullandik ne kadar düre kullandik diye rapor aliyordu.

ISte yari tester yari ögrenme gibi kontrollü bir program.

Para kazanmadiginizi nereden bilelim. Bir gün kazanirsaniz alacaginizi taahüt mü ettiniz. deyip geçmek lazim.

Kizmamak lazim.
dikkate almamak lazim.
Cüneyt'i kizdirmamak lazim.

Selamlar Ve Sevgiler.............................. AYASOFYA
Go to Top of Page

rainof
Starting Member

Turkey
2 Posts

Posted - 17/04/2003 :  23:41:39  Show Profile  Visit rainof's Homepage
merhabalar,
okudugum sert mesajlar sadece izledigim bu foruma katilmama sebep oldu. bende max kullanicisiyim ve çalistigim isyerlerinde legal versiyonlari aldirdim ve kullandim. bu gereklilik. emege, üretkenlige ve insanlarin haklarina saygi. hepimiz su veya bu sekilde bu programlari kullanip para kazaniyoruz ve kullandigimiz arabanin çalinti olmamasi gerekiyor. Ama söyle bir gerçek var ki pek çogumuzun ilk kullandigi versiyon lisansli degildi. bu bizdeki dagitim kanallarindan (fiyatlarin %30-50 fazlaligi), alim gücümüzden(ben hiç bir programdan kendisini amorti edecek para kazanmadim)ve veya bunun gibi birsürü sebepten kaynaklanabilir. türkiye sartlarinda bu programlari ögrenebilmek, kendini gelistirmek, ve takip edebilmek yeterince zorken bunalri satin alabilmek gerçekten kolay is degil. ben evimde isletim sistemi disinda legal program olmadigini söyleyebilirim. Ama kendimi gelistirmek için devamliligi saglayabilmek için her programi, her plugin i ögrenmek zorundayim.(lütfen kimse educational versiyon demesin.) taki bu isten gerçekten para kazanmaya baslayincaya kadar(ne zaman olur emin degilim). Söylentiyle degil karistirarak sorarak ögreniyoruz, çok fazla kaynagimiz yok, her duyurulan sey ise yaramaz.hiç birmiz kendimizi kandirmayalim. brazil public versiyonu kullandim çok ise yarayacagini biliyorum ama onu satin alacak param yok bunun için heryerden bilgi edinmeye çalisiyorum ama bunu tam ögrenebilmem ona sahip olmamla mümkün olacak, peki ne yapayim simdi?
bu sorunun cevabi burdaki mesajlarda yok. Cüneyt i tanir ve takip ederim her zaman o ve onun gibilerle gurur duyuyorum ama belki Cüneyt Brazil ekibinin bir parçasi olmasaydi bu forumda benzer mesajlar daha yumusak karsilanabilirdi. belki bu sorular yüzsüzlükten ziyade maymun istahli çömezlikten kaynaklaniyor olacakti. bu ülkede bu programlardan satin alacak kadar para kazanan çok kullanici yok. lütfen biraz daha yumusak bir tavir ve iyi niyet herkes için...
programciya haksizlik yapilmiyor demiyorum ama o kadar da underground sularda degiliz galiba....

sevgiler ve saygilar..
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 18/04/2003 :  02:16:15  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,
Eger ben burada sert davraniyorsam nedeni saygisizlik ve düsüncesizliktir ve sunu da söylemem gerekir ki olmasi gerekenden çok daha yumusak davraniyorum.

Kirik program kullaniminin dogrulugu
Herkesin yanlis davraniyor olmasi, yanlisi dogru yapmaz... Evet tabii ki ben de kirik program kullandim, ama hiç bir zaman programcisina gidip, "yav ben bunu çaldim ama kullanamiyorum nasil bu" diye sormadim, kirik kullandigimdan utanarak kullandim, zeytinyagi gibi üste çikip "ben bundan para kazanmiyorum, yasal olmayan kopya kullanmaya hakkim var" diye bagirmadim. Kirik kullandiysam kimseye yaymadan, kendi evimde kullandim, is yaptigim firmalarda gerekli programlari aldirttim, egitimci olarak çalistigim yerlerde "aman ha kirik olmaz" diye egitim kuruluslarini uyardim.

Egitim
Yazilim bir üründür, imal edilir pazarlanir, geliri ile yatirim yapilir, ürün gelistirilir. Nasil baska ürünleri ögrenmek için çalmiyorsanuz, yazilimi da çalamazsaniz. Yazilimin tek farki kolay çaliniyor olmasidir. Eger kolay çalinina seylerin çalinmasini dogru buluyorsaniz, yasalar olmasa açik buldugunuz her kapidan girip açikda duran size ait olmayan her seyi alma potansiyeliniz var demektir. insanlarin bu kadar ahlaki degerlerden uzak oldugunu düsünmüyorum. Yazilim ile ilgili sorun bunu herkes yaptigi için normal ve dogru karsilanmasidir. Ben de diyorum ki herkes yapiyor olsa bile bu yanlistir, bunun yanlisligi minimal beyinsel aktivite ile anlasilabir. Bana sitem eden arkadaslarin evinde bilgisayar var degil mi?..... Çaldiniz mi o bilgisayarlari? hayir mi? Demek 1000 dolar verdiniz ve aldiniz... ilginç Peki bilgisayar kullanmayi nerde ögrendiniz? Demek ki istenirse çalmadan da birseylere sahip olunabiliyor, çalmadan da ögrenilebiliyor. Bizim zaten bedavaya dagittigimiz yazilimlar var, bizim/baskalarinin hazirladigi Tutoriallar var, forumlar dolusu yazdigimiz yazilar var. Biz zaten diger meslek gruplarina göre yeterince karsiliksiz iyilik yapiyoruz. Splutterfish olarak da Brazil'in public test'ini bedavaya yayinliyoruz (bedavaya GI renderer, 5 yil önce insanlar binlerce dolar verirdi böyle birsey için).

Ben bilgisayar programlamayi bilgisayarim olmadan ögrendim (dergilerden kod okuya okuya, fuarlarda rica edip bilgisayar basina geçerek yada atari salonlarinda saatlik ücretini verip oyun oynamak yerine Basic ile birseyler yaparak). Çalistiginiz is yeri, okudugunuz okul size yasal program saglamak zorundadir, o programi orda ögrenirsiniz, ya da varsa kursuna gidersiniz. Ben sadece birseyler ögrenmek için is yerlerine girdim, çalistim. Bunun yulu budur, çalmak degildir. Eger amatörseniz Brazil'in public release'i ve sagdan soldan okuyacaginiz bilgi size yetecektir, Brazil sahibi olan bir is yerine girince alacaginiz resmi destek ile 15 günde her seyi kaparsiniz... Eger profesyönelseniz, nasil ki bilgisayarinizi o kadar para kazanmayi beklemeden aliyorsunuz, Brazil'i de almalisiniz. Bunun "ama" si yok!

Gerçek Hayat ve idealizm
"Yaw Cüneyt iyi diyorsun da bilmiyor musun isler gerçek hayatta böyle degil" diyorsunuz degil mi? Evet gerçek hayatta isler böyle degil, firmalar her programi kullanabilen çömez (!!!) elemanlar ariyor, firmalar kirik yazilim kullaniyor. Bu yüzden 3D konusunda çok gerideyiz, çünkü yanlis gidiyoruz.. Bu herkesin isine geliyor, bu yüzden yanlis gitmeye devam ediyoruz. Kimse 3 milyona aldigi programa gerekli degeri, özeni vermiyor, bu isi ciddi olan da olmayan da yapiyor, kalite iyice düsüyor. Firmalar yazilimi kulanmayi bilen elemanlar ariyor, o yüzden elemana yatirim çogu firmanin sözlügünde yer almiyor. Evde ne kadar ögrenebilirseniz o kadar ile kaliyorsunuz. Türkiye 3D amatörlerinden geçilmiyor. Eger bir programa 1000 dolar verirseniz o programi en verimli sekilde kullanmaya çalisirsiniz, yaptiginiz yatirimi karsilamaya çalisirsiniz. 3D yazilmlar her firmada degil de sadece programi satin alacak kadar kendisine güvenen, iddali firmlarda olsa, ortalama is kalitesinin artacagi su götürmez bir gerçektir. Bu firmalarin haksiz rekabet ile törpülenmemesi de kalite açisindan, sektör açisindan ekstra bir kazanç olacaktir.

Ama tabii bana kizan arkadaslarin bu konulari düsünme gibi olaylari, böyle kaygilari yok, onlar sadece makinalarinda Brazil görmek istiyorlar, Brazil ile daha çok oynamak istiyorlar.

isiniz ne olursa olsun birgün rakip bir firmanin yada baskalarinin sizin ürettiginiz fikirleri, aylar harcadiginiz çalismalarinizi sizden çalarak kullandigini ögrendiginizde vereceginiz tepkinin çok azini veriyoum ben... Bunu bir düsünün isterseniz.

Ben dogru olan, dogru bildigim seyleri yapiyor ve savunuyorum. Bana kizan insanlar ya "çalinti program" kullanmayi dogru buluyor ya da yanlis bildigi seyleri savunuyor. Ben bunu anlatmaya devam edecegim, nasil ki bedeva plugin dagitiyorum, bildiklerimi forumlarda paylasmaya çalisiyorum, bu da benim bir baska misyonum. Maymuh istahli X kisisinin makinasinda Brazil olmasi yada onun GI'ini nasil kullanacagini bilmesinden daha önemli bence bu.

Not: alin daha bugün birisi söyle bir mesaj atmis. Simdi ona sorsaniz "ne olacak sanki söylese" diyecek, benim bir taraflarimin kalkmis oldugunu söyleyecek, benim kaygilarimdan bi-haber bir sekilde.

Konusacak o kadar konu varken kirik program muhabbeti bakalim daha ne kadar ve ne oranda bu forumu isgal edecek. Merakla bekliyorum

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

rainof
Starting Member

Turkey
2 Posts

Posted - 18/04/2003 :  23:24:11  Show Profile  Visit rainof's Homepage
merhabalar

haklisin cuneyt, bu konunun uzamasini bende gerçekten istemem kizginligini anliyorum.
mesajim kirik kullanimla ilgili idi. kimse senden bu destegi vermeni bekleyemez. ancak bahsettigimiz bu yazilim sirketleri (autodesk, kinetix, microsoft, adobe vs.)yillarca illegal kopya kullanimina müsait yöntemleri ile pazar paylarini ciddi sekilde büyüttüler. ucundan kösesinden ögrenip ise yarayacagini anladiklari programlari satin alan ve aldiran kullanicilar çogu yazilim sirketinin satis stratejilerinin önemli bir hedefi oldu. pazara girmeye çalisan bir dolu yeni sirket ayni taktigi uyguluyor, bu aliskanliklarin degisimi; etigin gelisimi, yazilim fiyatlarinin makul hale gelmesi(veya gsmh degisimi) gibi etkenlerle degisebilir. buda bu forumda gerceklesemeyebilir. yanlis oldugu gun gibi asikar ama lutfen benzer mesajlari ayasofya nin dedigi gibi dikkate alma ve kizma....

sevgiler ve saygilar...
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 21/04/2003 :  01:53:30  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba rainof,
quote:

merhabalar

haklisin cuneyt, bu konunun uzamasini bende gerçekten istemem kizginligini anliyorum.
mesajim kirik kullanimla ilgili idi. kimse senden bu destegi vermeni bekleyemez.

Hehe iste problem burada, beklemekle kalmayip bir de ellerinden gelse dövecekler beni (henüz döven olmadi ama okkali küfürler bu forumun databse'inde duruyor, ararsaniz bulursunuz).

quote:

ancak bahsettigimiz bu yazilim sirketleri (autodesk, kinetix, microsoft, adobe vs.)yillarca illegal kopya kullanimina müsait yöntemleri ile pazar paylarini ciddi sekilde büyüttüler. ucundan kösesinden ögrenip ise yarayacagini anladiklari programlari satin alan ve aldiran kullanicilar çogu yazilim sirketinin satis stratejilerinin önemli bir hedefi oldu. pazara girmeye çalisan bir dolu yeni sirket ayni taktigi uyguluyor,

Simdi burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Bu taktigin tabii ki farkindayiz, ancak buradaki kilit nokta bu firmalarin bu taktikleri ve uygulama zamanlarini kendilerinin seçiyor olmasi ve kendi iradeleri ile çalistiriyor olmalari. Böyle bir taktik (adi üstünde taktik), eger gerekirse uygulanir, gerekmedigi zaman zarara yol açar. Brazil için bu taktigi uygulamadik, uygulamayacagiz. Brazil'in genis bir tabana yayilmasini su anda istemiyoruz, bunu kaldiracak destek hattimiz yok ilk önce... Bizim amacimiz sürümden kazanmak degil, kaliteden kazanmak, hedefimiz de en büyük stüdyolarin prodüksiyon pipeline'larina girmek. Böyle olunca onbinlerce saçma sapan soran kullanici ile ugrasmakansa bin tane isini bilen ve bize yapici elestiride bulunan müsteri ile hasir nesir oluyoruz. Tabana yayilma stratejisi bizim amacimiz ile uyusmuyor.

Ayrica adi geçen firmalarin (en azindan Autodesk ve Microsoft) BSA'nin kuruculari olmasi ve kirik kullanim konusunda en siki yaptirimlara bas vuruyor olamsi da dikkatten kaçmamali. Bunu da atlamamak, dikkatle düsünmek lazim...

quote:
bu aliskanliklarin degisimi; etigin gelisimi, yazilim fiyatlarinin makul hale gelmesi(veya gsmh degisimi) gibi etkenlerle degisebilir. buda bu forumda gerceklesemeyebilir. yanlis oldugu gun gibi asikar ama lutfen benzer mesajlari ayasofya nin dedigi gibi dikkate alma ve kizma....

simdi söyle bir hikaye var (kisaca)
Adamin birisi bir sabah sahilde yürüyüse çikmis, bir bakmis geceki firtina yüzünden kumsalda yüzbinlerce deniz yildizi, yükselen günes ile kuruyup ölmek üzere ve can çekisiyor. Tüm sahil göz alabildigine bunlarla dolu. Birden uzakda hareketli bir karalti görmüs yaklasimis, bir bakmis yaslica bir adam, durmaksizin hizla yerden yildizlari tek tek alip suya atiyor. Bizimki sormus
- ne yapiyorsun?
- yildizlari ölmeden denize atiyorum
- iyi de yüzbinlerce var, hepsini kurtaramazsin, üç bes tane ile ne degistireceksin?

Adam yerden bir yildiz daha almis bizimkisine gösterip denize atmis

- evet hepsi için birsey yapamam belki, ama bak simdi bunun için çok sey degisti!

Simdi benim için en kolayi böyle mesaj atanlari kilitlerim, mesajlari silerim, ne sinirlerim bozulur ne de Brazil'e harcayacagim zamani bunca yazi yazarak harcamis olurum.. Benimkisi safça bir ugras iste.. Elimden geldigince en azindan birileri için birsey degistirmeye çalisiyorum.

hiç bir ise yaramasa bile bu en azindan kendimle barisik kalmami sagliyor.

quote:
sevgiler ve saygilar...

sevgiler ve Saygilar bizden

/Cuneyt
Go to Top of Page

Emre San
Starting Member

Turkey
10 Posts

Posted - 18/09/2003 :  01:49:35  Show Profile  Visit Emre San's Homepage
süs esyalari ve hediyelik promolarda deniz yildizi göremememizin sebebi bu denyo amcaymis demek...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000