Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 max ve prolog
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

indurango
Starting Member

3 Posts

Posted - 10/03/2003 :  13:02:00  Show Profile  Visit indurango's Homepage
üzerinde çalistigim proje -ki ayni zamanda bitirme tezim- bütünüyle sanal ortamda hazirlanan bi robot.bunun için uygulama basamaklarim max de robotu tasarlamak ve sonrasinda proglog ile yazilmis bi kodu bu robota yükleyip ona yapay bi zeka vermek.yazili programi bu robota nasil yükleyebilirim?aslinda herhangi bir nesne tabanli program yazarmis gibi maxscriptte de kod yazilabilir robot davranislari için.ama benim için önemli olan bu uygulamada yapay zekanin kullanilmasi.bir diger problem de islem tamamlandiktan sonra yayinlanmasi.bunu yapmak için oyun ekiplerinin hazirladigi motorlardan birini kullanmak mümkün.bu belki daha ileri tarihte uzerine çalisacagim bise.ama genel bi bilgi almak isterim nasil yazildigi mantiginin ne olduguna dair.
iyi çalismalar...

take a walk billy,dont be hero .

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 10/03/2003 :  14:27:34  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,
interaktivite istiyor musun bilemiyorum. Ben olsam MAX'e hiç bulasmadan çöp adam ile de olsa kendim ekrana çizerdim: bu ikinci sorununa da kismen çözüm getirir: zamanla çöp adami OGL yada D3D ile degistirirsin.

Ama illa MAX olmasi gerekiyorsa tavsiyem basit bir dosya formati gelistirip her kare için (yada belki keyframe'ler için) her eklemin dönüs degerini saklaman ve bunu okuyup daha önce hazirlanmis olan robota uygulayan bir max script yazman olacaktir.

sanirim oyun motorlari ile birsey yapmak da böyle göreceli basit bir is için direct X veya OpenGL ile bastan ufak birsey yazmak kadar ugrastirici olabilir. Hiç oyun motoru kullanmadim emin degilim.

Bilemiyorum istedigin gibi bir çevap olabildi mi?

/Cuneyt
Go to Top of Page

indurango
Starting Member

3 Posts

Posted - 10/03/2003 :  15:12:55  Show Profile  Visit indurango's Homepage
quote:
Originally posted by Admin

Merhaba,

basit bir dosya formati gelistirip her kare için (yada belki keyframe'ler için) her eklemin dönüs degerini saklaman ve bunu okuyup daha önce hazirlanmis olan robota uygulayan bir max script yazman olacaktir.

bi ara yaratik kullanma gibi bi öneriyle karsi karsiyayim sanirim.sonuçta aslinda prologtakini max e aktaran bi comverter gibi yani.maxscriple de ana tercüme.simdiki problemse o yaratiga ait degiskenleri max e aktarmak.

take a walk billy,dont be hero .
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.05 seconds. Snitz Forums 2000