Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 HDRI
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

ilber
Starting Member

Borneo
29 Posts

Posted - 03/03/2003 :  03:33:42  Show Profile
HDRI map in NOrmal bir resme göre farki: Daha fazla isik ve renk bilgisini muhteva etmesi oldugu söylenebilir mi? Ayrica, isik bilgisini nasil sakliyor ve bu bilgiyi render ederken nasil kullaniyor? Bunun prensibi nedir? Mesela benim aklima gelen HDRI map te alpha channel olabilir diye düsünüyorum Bu alpha channel daki beyaz alan isigin çikis bölgesi olabilir mi?

Son olarak .probe, radial ve hemisphere terimlerinin anlamlari nedir?

Tesekkürler.

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 03/03/2003 :  03:56:29  Show Profile  Visit Admin's Homepage
HDRI'in normal resimden tek farki kanal basina 0..255 araliginda degil de çok daha genis bir aralikda deger tutabilmesidir.. HDRI'in render ile ilgisi yok. Renderer eger bu yüksek aralikli isik degerlerini kullaniyorsa güzel render ediyor. Yoksa normal JPG ile de skymap vera reflection render edilir.

light probe = 360 derece panoramik HDR resim
radial = radyal
hemisphere = yariküre

/Cuneyt
Go to Top of Page

ilber
Starting Member

Borneo
29 Posts

Posted - 03/03/2003 :  12:00:27  Show Profile
Radial nedir diye sordugumda Buna yanit olarak Radyal demek biraz abest dogrusu. Eger içten bir yanit verilemeyecekse hiç yanit verilmemesini daha samimi bulurdum.
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 03/03/2003 :  18:38:52  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Sevgili Ilber,
Su ana kadar 20 civarinda sorunu cevapladim (email+forum). Bunlarin sanirim 3 tanesi benim para kazanmak için aylarca sabahlayarak ürettigim programlarin kopyalarinin kullanimina iliskindi (Hem Quickdirt hem de Brazil). Daha önce e-mail ile belirtmis oldugum gibi ben Digimation'a "yasal kullanicilara" teknik destek vermesi için bile para ödüyorum. Çünkü benim buna zamanim yok.

Benim deyim yerindeyse ekmek teknemi kendi aranizda çogaltiyor, dagitiyor, ögreniyor kullaniyor ve bundan para kazaniyorsunuz (profesyönel oldugunu sen söylemistin degil mi). Teknik destegini ve egitimini de benden bedevaya aliyorsunuz. Benim isime zarar veriyorsunuz. Buna ragmen hersey para degil, elimden geldigince, vakit bulabildikçe, çalisma arasinda sorulariniza cevap vermeye çalisiyorum (senin Quickdirt ve brazil hakkinda olanlara da cevap verdim). birkaç gün önce çok yogun bir tempoda oldugumu, uyku ve yemek haricinde durmadan çalistigimi söylemistim, bunu biliyorsun, cevabimin da saat 04:00 civarinda yazildigina dikkat et lütfen.

Kimin neyi niye yaptigini açikladiktan sonra gelelim bu soruya:

sanirim HDR resim konusundaki soruna aydinlatici cevap verdim. "light probe" HDR resimlere özgü bi terim oldugu için onun anlamini da yazdim (sen probe sormussun, ona "sonda" demedim dikkat edersen, HDRI ve probe bir arada kullanilinca light probe'dan bahsettigini fark ettim). Ancak Hemisphere'in herhangibir sözlükde bulabilecegin yari küre anlami gibi radial'in de da Türkçe karsiligi vardir ve sözlükde "radyal" olarak geçer. Bunlarin HDRI ile iliskisini kuramadigim için konuyla baglantili ne anlama gelebilecekleri konusunda speklasyon yapmaya gerek duymadim. Eger radyal'in ne demek oldugunu bilmiyorsan (en azindan benim bu cevabimdan sonra) zamaninda benim de yaptigim gibi açip bir sözlük bakarsin, sonra ordaki anlami bu kelimeyi gördügün yerdeki konu ile birlikte düsünüp ne anlama geldigini çikartirsin. Radialher yerde bulamayacagin bir terim olsaydi onu açiklardim, üzülme. Soruyu sorarken daha açiklayici olsaydin, nerde geçtiginden bahsetseydin belki daha "bekledigin gibi" cevaplar alirdin, terim anlami sormussun, ben de yari küreyi bile "sözlük" görevimi üstlenip gikimi çikartmadan cevapladim. Eger üsenmeyip radyal ne demek sözlükden/internetten baksaydin otomativ sektöründen, tibba, tarimdan spora, tekstilden meteorolojiye, elektrikden gometriye kadar her alanda kullanilan, "teget" gibi bir terim oldugunu görürdün. Eger bana sitem edecegine sözlüge bakmayi tercih etseydin...

Soru sormadan önce arastirin biraz, hadi onu yapmadiniz bari böyle bir cevap alinca arastirin. Bana QMC ne demek diye sorarlarsa anlatiyorum, internette bulacaginiz açiklamalar genelde sayfalar dolusu ve teknik detaylarla dolu, bilebildigim kadariyla bir özetini geçiyorum hemen. Ama bana radyal ne demek, polar ne demek, kiris ne demek, mesnet ne ola gibi sorular sorarsaniz buna benim kizmam lazim sizin degil: ama kizmiyorum cevapliyorum. Sizin sözlügünüz olmak gibi bir arzum olmadigi için de gerisini sizin kolayca bulacaginiz kadar yaziyorum ve birakiyorum. Samimi olsaniz siz programlarimi çalinti kullanmaz ve kullandiginiz için en azindan özür dilerdiniz. Samimi olsaniz sagda solda her gördügünüzü bana sormadan önce "adamin vaktini almayalim" diyip en azindan internette arastirirdiniz. Ben bunlara ragmen cevap yazarken bana samimiyetsizlikten bahsetmen çok ilginç Ilber.

Tüm bunlara, daha önce mail ile yazdiklarima ve forumda konustuklarimiza ragmen abes sifatini "benim yaptiklarima" yakistiriyorsan ben de helal olsun derim. ne diyim baska

/Cuneyt
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000