Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 gercekci isik sorunum
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

levent
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 20/02/2003 :  19:50:48  Show Profile  Visit levent's Homepage
gercekci isik sorunum

max'te brazil renderin en etkili render oldugu soyleniyor.
max 5 teki radio city ve light tracet'ten daha mi iyi yada
radiocity ve brazili birlikte kullanabiliyormuyuz?(onemli
cunku brazil render satin almayi dusunuyorum ve benim
cok param yok ve plugini kullanmayi ogrendigimde en gercek goruntuyu sagliyacaksa alabilirim.)

mentalray icin:
en gercek render mentalrayde diyorlar
mental ray soft imagesin olduguna gore softimageste yapilan render
en iyisimi?yoksa maya4.5 teki mentalray renderide bire bir ayni isi goruyormu?

mentalrayde elde edilen gercekciligi bir max kullanicisi(brazil de
elde edebilirmi?
max icin mentalray varmi(aradim bulamadim ama max5 dosyalari icersinde ole biseyler gordum ve calistiramadim
mentalray bumb ve mentalray render yaziyor plugin maneger de)

yoksa gercekci isik icin gerekli olan tek sey isiktan anlayan bir adammi?(max'in standart isiklarini,evrioment ayarlarini ve renderini kullanarak gercekci isik elde eden...)yani tum bu render aletleri
isleri daha kisa surede ve cok fazla ustalik gerektirmeden (elbette bir usta bu aletleri kullandiginda cok daha sikilarini cikaracaktir ama yukarida belirttigim gibi cok param yok)halletmek icinmi kullaniliyor?

yada brazilde ,mentalrayde yada rendermande birbirleriyle kiyaslanamayacak guzelliklere sahip ve iyi kullanici olduktan sonra
hepsindede en gercekci goruntulere ulasilabiliniyormu.

//////////////////////////////////////
bumb sorunum

max'in bumb'u oldukca kotu diger programlar keskin bir siyah cizgiyi
yumusak birsekilde cokeltirken
max ayni cizgiyi dumduz cokeltiyor ve organik modellerde bu cok buyuk
problemlere neden oluyor.
max bumb'unu benmi kullanamiyorum?
bende bi problem yoksa eger max icin daha etkili bir bumb plugini varmi?

bu arada brazilin demosunu indirdim ve cozme calismalarina basladim ama sanirim
bu suresiz kullanimi olupta ozellikleri eksik olan demolardan.

not: bu mesaj admin tarafindan üyenin istegi üzerine degistirilmistir

...dolob...

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 20/02/2003 :  20:45:52  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Renderer
Simdi A, B'den daha iyidir gibi yorumlar tartismaya oldukça açik seyler. Brazil'in kullanicilar tarafindan begenilen yönü destekledigi özellikleri olabildigince profesyönel sekilde sunmaya çalismasi ve prodüksiyon ortami ile iç-içe olan programcilar tarafindan yazilmis oldugu için profesyönel kullanicilarin ihtiyaçlarina daha iyi cevap verebilmesi, kolay kullanilmasi. Brazil'i tasarlarken "high-end" piyasayi hedefliyoruz. Discreet'in kullanici forumunda bir ara renderlar arasinda karsilastirma yapan bir konu olmustu: orada gözlemledigim sey CG ile uzun süre profesyönel sekilde ugrasmis olanlar genelde Brazil'i tercih ederken yeni ögrenenlerin vray ve finalRender tercih etmesiydi. Hangisi iyi sorusu biraz ne yapmak istediginizle de alakali. Evden ise gitmek için Ferrari kullanmak çok da iyi olmaz, en azinda motor gürültüsü sorun teskil eder

Mental ray gerçekten bu pazarin en köklülerinden birisi. Birçok özelligi gayet profesyönel biçimde destekliyor: yillar boyu prodüksiyonda kullanildigi için çok iyi rafine edilmis bir yazilim. Açik yürekle söylemek gerek ki, hedefimiz onu geçmek olmakla beraber birçok konuda Brazil henüz Mental ray seviyesinde degil (ancak bazi konularda Mental ray'den avantajli olabilir). Brazil daha çok genç: zamanla daha da güçlenecek.

Mental ray kullanmadim, Softimage ile Maya versiyonlari arasinda fark var mi bilmiyorum. Sanirim yeterince aramamissin hem discreet'in hem de mental images'in sayfalarinda açiklamalar var: MAX için bilebildigim kadariyla bir baglanti yazilimi var. http://www.mentalray.com/p203.html adresinde de mental ray'in destekledigi platformlar görünebilir.

Ancak son dedigin çok dogru, ne elde etemek istedigini bildikten sonra allem eder kallem eder o etkiyi yakalarsin. Belki zaman alir, belki biraz ugrastirir ama sonuçda birçok programda bir sekilde sonuca ulasirsin. Zaten ne istedigini bilmedikten, adam gibi kullanmadiktan sonra ne Brazil ne Mental ray güzel resimler çikartmaz.

bump
Seni rahatsiz eden seyin ne oldugunu tam anlamadim (resim post edebilrsen daha iyi olur). bump map'in daha net olmasi genelde istenen bir etkidir ve max eskisine göre daha keskin bump map olsturdugu için övünür . En azindan texture'un blur ofsetini ayarlayarak daha yumusak bump elde edebilirsin.

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 20/02/2003 :  21:08:46  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Brazil, max 5'in radiosity ve light trace özelliklerinden birçok konuda daha üstün.

- çok hizli GI için photon mapping destegi.
- Caustic için photon mapping destegi.
- Sub surface scattering.
- daha iyi anti aliasing.

Bunlar ilk çirpida aklima gelenler. Benim tavsiyem önce MAX'in radiosity ve light tracer'i ile ugrasip, daha sonra Brazil (veya diger) render plug-inlerini incelemen olacaktir. Böylece daha rahat tartabilirsin. belki de MAX senin isini görecektir.

Brazil'in demosu yok. Erken betalardan birisini sadece çekirdegini test etmek için public test olarak yayinladik: final ürünün özelliklerinden çogunu içermiyor ve daha yavas. Splutterfish'in web sitesinde Brazil v1.0'in "fiyakali" özelliklerini burada ve burada bulabilirsin. Dedigim gibi özelliklerin çogu ancak ihtiyaç hissedersen yararli seyler..

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

levent
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 20/02/2003 :  21:48:16  Show Profile  Visit levent's Homepage
oncelikle tesekkur ederim sorularima cevap yazdiginiz icin.
ve acik yurekliliginiz icin.
bumb disindaki konularda sanirim epey yogunlasip bi sekilde
isik olayini max brazil yada maya mentalrayla halledicem
cunku okadar cok program karistiriyomki kafam allak bullak oluyo.
brazil isime geliyo cunku max kullanmaya baslayali 4 yili buldu ve
arayuz karmasasi gibi problemler yasamiyorum.en azindan ne nerde olur
ne yaparsam program gocer biliyom.mentalray max icin olanada baksam
iyi olur sanirim.ama dediginiz gibi kullan kisi iyi olduktan sonra
cok problem cikmiyorsa ben bana tanidik olan ara yuzunu tercih etsem
usengeclik etmis olmam sanirim.brazil bana sempatik gozukuyor

bumb problemine gelince

blur ofseti kullanmak nasil olduda aklima gelmedi bilmiyom.
hemen bir top uzerinde deneme yaptim isimi gorurmu su an bilmiyorum
ince ayar yapmam gerekiyo gibi gozukuyor.
maya lightwave ve maxte denemeler yapicam yarin bu denemelerimi size
yollarim.

(keskin hatlar organik olmayan calismalarda kesinlikle cok iyi isler goruyor ve kesinlikle bununla gurur duymakta hakli.)

...dolob...
Go to Top of Page

levent
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 20/02/2003 :  22:15:50  Show Profile  Visit levent's Homepage
"burada ve burada" ya bakiyorum su an brazilin cekirdegini indirirken
bu sayfalara girme imkanim olmamisti
ve bu beni kesinlikle paklar
yardimlarin icin cook sagol ve yarim yamalak arastirmalarimin
dogurdugu problemlerle cok onemli vaktinizi mesgul ettigim icin
su an kendimden utaniyorum (son zamanlarda durup nefes almaya bile vakit bulamiyorum ve bu dikkatsizlige neden oluyor).
hersey icin tesekkur ederim.

...dolob...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000