Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Türkçe - Genel
 Diger
 Plugin Yazimi ve Bir kaç soru
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Anubis
Starting Member

Turkey
3 Posts

Posted - 20/01/2003 :  14:30:07  Show Profile  Reply with Quote
Merhaba.

Ilk olarak merak ettigim plugin yazimi. Maxscriptin az çok ne ise yaradigini biliyoruz. Gerçekten çok güzel seyler yapilabiliyor. Max in code açilimi gibi bisey (recoder e dayanarak). Peki bu pluginler nasil yaziliyor. "C" veya benzeri bir program mi kullaniliyor acaba. Gerçekten bir render sistemi yazmak suanda yapilabilicek en iyi plugin referansi diyebiliriz. Ayrica bir sayfada yüzüklerin efendisindeki (galiba 1) bazi crowd sahnelerin Maxscript kullanilarak yapildigini okudum. Crowd/biped olayinin oldugu biliyorum. Fekat Maxsript kullanarak, Karakterlere randomize hareketler yaptirmak. Daha ayrintiya inilecek olursa. Topluluk bir insan grubunun "birbirlerine bagli" olarak hareketlerini kontrol etmek yada abartarak iki grub olusturup savastirmak (kaynak:LOTR dvd)gibi çok ince ayrintilara girmek mümkünmü yoksa bu hayalmi ?

Diger bir sorum. yurtdisinda ve bu sektörde dünyaca ünlü oldunuz sayilir. Tüm dünyanin kullandigi pluginleri yazdiniz. Türkiye'de de bu sektörün eksikligi açik sekilde görülüyor. Kazancinizin iyi oldugunu da tahmin ediyorum. Hiç Türkiye'de "film, özel efekt, vs" isleri yapabilicek tabi bunun yanida plugin yazimi ve 3d yazilimi (küçük çapta) yapabilecek bir firma açmayi düsündünüz mü?. Bu konuda kendisini gelistirmek isteyen ve yetenekli olan Türk insanlarina çok büyük bir fayda olur bu bence. Ayrica burdada çok iyi kazanilabilir güzel projelerle.. Bu konu hakkinda düsünceleriniz nedir merak ediyorum ve basarilarinizin devamini diliyorum.

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 20/01/2003 :  15:30:36  Show Profile  Visit Admin's Homepage  Reply with Quote
Plug-inler C++ ile yaziliyor ve hemen hemen max script'in yaptigi seyin aynisini yapior. Ancak C++ ile sistemin daha da derinlerine inmek ve en önemlisi performansi yüksek yazilimlar yapmak mümkün. Max script bir interpreter oldugu için çok yavas. LOTR crowd animation sistemi tarzi birseyi max script ile yazmak (teorik olarak) mümkün. Ama problemin tanimini ve çözümünü bulmaiz lazim. Yani palet, firça ve tuval yeterli ama onlari kullancak ressam lazim. Neticede bu programlari yazanlar insanlar ve aslinda bu programlar o insanlarin fikirleri ve zekalari; kullandiklari yazilim dilinin degil.

Yurt disinda benim yaptigim isi yapan insanlarda daha çok kazanmiyorum (maalesef ). Türkiye'de talebi karsilayacak sayida animation house var zaten. Önemli olan kaliteli is arzi ve talebi. Su anda benim ve piyasanin durumu benim böyle bir adim atmam için uygun degil, böyle birsey benim için gerekli de degil su anda.

iyi dilekleriniz için tesekkürler
Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000