Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 katmanlı render mümkünmüdür?
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

greyfruit
Starting Member

Turkey
1 Posts

Posted - 08/03/2006 :  12:22:17  Show Profile
Merhabalar.
3d max ile tek renderda sahnedeki objeleri ayri katmanlarda almak istiyordum.
Bu is için max'in default renderer'inde rla olarak kayit edip composition programinda idmatte ile ayristiripp kullanabiliyordum.
Ama gölgelerde ve obje kenarlarinda prüzler çikiyordu.
Biraz arairma sonucu psd manager isimli bir programin istedigim seyi yaptigini ögrendim.
Size asil ogrenmek istedigim, Brazil'de böyle bir destek varmi?
simdiden cok tesekkür ederim.

Edited by - greyfruit on 09/03/2006 00:12:47

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 14/03/2006 :  02:04:43  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,
Sahneyi parçalar (pass) halinde render etmek büyük stüdyolarin da sürekli basvurduu bir yöntem. 3ds max içerisinde RPF/RLA gibi formatlar ile bunu (kismen) yapabiliyor olmaniz yaninda max'in daha yetkin (ama hala sorunsuz olmayan) render pass özelligi de var. RPF/RLA formatlarindaki katmanlar görüntüyü yeniden olusturmaniza yetecek bilgileri içermeyebiliyor. Toprak seramik CD'si için ben de bu layer'lari kullanmistim ve benzer sorunlar ile karsilasmistim. hatta o dönemde Autodesk'e rapor ettigim ilgili bug'lar 6 yildir hala düzeltilmeyi bekliyor . Arada render passes gibi bir daha uygun özellik ekledikleri için ilgili bug'larin temizlenecegini sanmiyorum.

Öte yandan max'in içindeki render pass özelligi de aslinda basit ihtiyaçlara cevap vermekle birlikte çok yetenekli degil. Büyük stüdyolar ya kendi yazdiklari script/plugin gibi araçlari ya da ticari olarak sunulan render pass yardimci araçlari kullaniyorlar. RPManager bunlardan birisi (ücrestiz sinirli versiyonu da var).

Brazil, yapisi itibari ile max'in render pass özelligini tümüyle desteklemiyor. Benzer sekilde RPF/RLA dosyalarinin tüm katmanlarini da olusturmuyor. Bunun yaninda oldukça esnek olan kendi render pass destegi ve RPManager'in Brazil için özel yazilmis (ve lisansli kullanicilara ücretsiz verilen) bir versiyonu var.

http://splutterfish.com/sf/sf_gen_page.php3?page=FeatureGalleries/components
render pass control bölümü'nde birkaç örnek resim var

http://www.rpmanager.com/screenshots.htm
RPmanager Brazil versiyonu ile ile ilgili bilgiler var

Umarim açiklayici olmustur

/Cuneyt
Go to Top of Page

ymiiir
Starting Member

Turkey
3 Posts

Posted - 24/03/2006 :  00:11:26  Show Profile  Visit ymiiir's Homepage
ben yeniyim benim yukaridaki bilgilerden çikardigim sonuç bu is ha deyince olmuyor kisisel emegini koyup birseyler belki yapabilirsin fakat bu hem seni yorar hem zamanini alir hemde süregelen islerde ani yolu kullanmak seni yipratir. Bilmem dogru anlamismiyim; bilgi güzel tesekkür

http://www.yninja.itgo.com

Edited by - ymiiir on 24/03/2006 00:16:53
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.05 seconds. Snitz Forums 2000