Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 inverse square sorunu..?
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Nocturness
Starting Member

3 Posts

Posted - 26/01/2006 :  23:55:01  Show Profile
slm
benim sorum blight rectarea icerisinde bulunan attenuation/decay
sekmesindeki ayarlarla ilgili.

http://www.splutterfish.com/sf/sf_gen_page.php3?printer=1&page=contrib/tutorials/pixelforge_photons/_contents/index

adresindeki tutorial gorunce hevesle "rio" yu downlaod edip inceledim ve isiklandirma konusunda buyuk katkisi oldu.fakat burdaki tutorial da bulunan arealight taki "inverse square" ayarlarini inceledigimde ;

decay > ON
inverse square
start dist :0'0,0"
scale : 1

oldugunu gordum.
ancak bu arealight i silip ayni ayarlara sahip bi area light olusturdugumuzda (kesinlikle ayni ozellikler)maaselsef render penceresi(camera acisi ayni) karalara burunuyor..

gozden kacirdigim nedir..? "start dist" degerini buyuttugumde problem cozuluyor ancak bu sorun hangi sebepten kaynaklaniyor? :(

tesekkurler..

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 27/01/2006 :  18:22:27  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Dosya yüklenirken "inch -> cm" degisikligi gibi bir durum olmus olabilir. Max sistem birimlerinden farkli birimler kullanan dosyalari okurken uyari verip size seçenekler sunar. Eger bunlardan "scale" seçenegini seçtiyseniz tüm sahne ölçegi degismis olabilir. Bu durumda sildiginiz isik "scale" edilmis, ancak yeni eklediginiz isik %100 ölçekte oldugu için aydinlatma farki olabilir.

benim tavsiyem: sildiginiz isigin ölçegini bir kontrol edin. Eger %100'den farkli ise sorun yüksek ihtimalle budur. çözüm olarak eklediginiz isigi size de scale edebilirsiniz. Ya da isigin gücünü degistirmeniz de is görecektir.

Umarim faydasi olur. Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

Nocturness
Starting Member

3 Posts

Posted - 28/01/2006 :  00:28:32  Show Profile
tessekkurler..sorun bendeymis.. :) isigin okadar ayarlarini kontrol etmeme ragmen gelin gorinki en onemli ayar yani isigin "multiplayer "inin 1 olmasi hic biseye etki etmemesini sagliomus..cunku degerler tutorialdaki dosyada 12000 ler civarinda ...ancak bunun tutorial da belirilmemeside ayri bi ilgi konusu olabilir.. :) isigin multiplayer degerini yukselttigimde sorun cozuldu..
insan bu kadar ayrintiyi kontrol etmeye yogunlastiginda bole hatalar yapabiliyor.. :)
tesekkurler...
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000