Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 3d Max de dimensioning scripti veya plug in'i
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

arkstudyo
Starting Member

Turkey
11 Posts

Posted - 12/01/2003 :  00:54:09  Show Profile
Selamlar,
3d Max'da da diger Cad programlarindaki gibi (AutoCAD, Rhino, ArchiCAD vs) cisimleri ölçülendirmemizi saglayacak bir script ya da plug in'i nerden bulabiliriz? Tape helper'iyla mesafeleri ölçüp sonra bunu text araciyla tekrar tekrar ekrana yazmamizdan bizi kurtarabilecek bir araç olsaydi 3d MAx mimari alanda daha faydali olurdu. 3d Viz de de dimension aracina raslayamadim. Bir de plotter la çikti alinabilseydi ne güzel olurdu? Çok mu sey istiyorum yoksa? Tamam 3d Max bir animasyon programi ama birkaç C koduyla halledilecek seyler neden atlanmis anlamiyorum...

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 12/01/2003 :  09:50:31  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Birkaç C kodu dediginiz sey aslinda pek kolay birsey degil. Bir defa MAX bunun için yapilmis bir program degil. MAX ile bütün geometrileri yapar render edersiniz. Mimari için belki plan üzerinden ölçü verebileceginiz bir ortam varmis gibi görülebilir ama kesit, cephe görünüslerden bu kolay olmayacaktir: hersey birbirine girer. Mesela bir makina parçasi için nasil olacak?

Ikinci olarak MAX mesh geometri ile çalisir. Yani cisimleri ilk yapildiklari geometrik sekillerde tutmayabilir (küre, bazi islemlerden sonra küre degil de bir yigin face olarak kalir). Diger bir degisle MAX cisimleri analitik olarak tutmaz. Bu durumda bir kürenin yariçapi, nereden ölçtünüze bagli olarak degisir. Bunu çözmek için max'in esnekligini yok etmek gerekecektir (yani kürenin küre oldugunu hatirlamasi gerekir, ama FFD gibi, vertex editlemek gibi "free form" islemler sorun çikartacaktir.)

Bir programa bir özellik eklerken "her durumda" çalismasi esas alinir. Bazi özel durumlarda çalisan, diger durumlarda mantiksiz olan özellikler programin güvenilirligini azaltir. Yukarida bahsettigim seyleri çözmeden bunu eklemek mümkün/dogru olmaz. Ayrica heysey uygun olsa bile 50,000 satir kadar tutacagini düsünüyorum ben

En dogrusu bu tip "duruma özel" ihtiyaçlari, daha genel araçlar vererek kullanicinin çözmesini saglamaktir ki bu da MAX script ile yapilabilir birsey. Hatta paramatreleri bind ederek script yazmadan bile halledebilirsiniz bunu.

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

arkstudyo
Starting Member

Turkey
11 Posts

Posted - 12/01/2003 :  12:13:08  Show Profile
Tamam collapse komutundan sonra hiçbir primitive primitive olarak kalmiyor ama en azindan tape helperina basit birkaç özellik eklenebilirdi ayni zamanda açi ölçer helper'ina da. Yani bu helperlarda bir toggle on/off moduyla ekranda ne degerlere sahip olduklari görünseydi ve render edilebilseydi çok faydali olurdu. Ayni sekilde primitiflerde de belki. Zaten split plane ve user view ile istedigimiz gibi kesit alabiliyoruz. Wireframe olarak bir sahnenin render edilmesi de çok faydali. Yalniz wireframe de uzak çizgiler ince yakin çizgiler kalin render edilseydi (active camera viewportun kamera uzakligina göre) bu da gayet faydali olurdu. Yani bunlar bana yapilmayacak seyler gibi görünmüyor. Yani animasyon dünyasinda, oyun dünyasinda HIÇ mi ölçekli çalisilmiyor? Burada, sizin websitenizde mimarlarin da isini kolaylastiracak bir iki basit plugine rastlasaydim daha bir memnun olurdum.
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 12/01/2003 :  14:50:30  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Nette bir gezinmek lazim (www.scriptspot.com veya www.maxplugins.de bakilacak ik yerler olabilir.) Yüksek ihtimal bu tip seyleri yazmis olan birileri vardir. Manipulator'lar ile yapilmis olabilir.

Benim söylemek istedigim bir programa bir özellik eklemenin her zaman çok kolay ve dogru olmayabilecegiydi. Ayrica plotterdan çikti almak gibi istekler "bence" gerçekten MAX'in tanimini asan seyler. Yani AutoCAD de render yapabiliyor. Ayrica AutoCAD => MAX baglantisi oldukça rahat. Her seyi tek programdan beklemek dogru degil, birden fazla ve uygun araçlari kullanmak her meslek ve dsiplinde bence tercih edilmesi gereken bir yöntem.

Ha, bir de malzemelerin extended Parametrs bölümünde wireframeleri sahne birimi cinsinden render etmeye yönelik bir seçenek zaten var

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 12/01/2003 :  17:57:17  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Ayrica wireframe shader kullanmak yerine objenin edge lerini secip create shapes from edges yapip daha sonra display render mesh yaparak tickness ayarlarini yaparsan uzak cizgiler ince yakinlar kalin hale getirebilirsin.

emre
Go to Top of Page

herbap
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 12/01/2003 :  19:54:37  Show Profile  Visit herbap's Homepage
tam olarak arkadasin isini göremeyecekte olsa, cad islerini kolaylastirici script ve pluglar yazan bi maxçi biliyordum, özellikle cnc tezgahlari için kolaylastirici araçlar yazmisti... ama maalesef adresi hatirlamiyorum, cüneyt abi'nin yazdigi adreslerden konuyla ilgili anahtar kelimeler aratarak bulunabilir...

GD&A @ cdromdata
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 12/01/2003 :  21:56:42  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Ölçülü modelleme islemi icin spline-surface-patch modelleme teknigini tavsiye ederim.Spline larin uzunluklarini , egrilerin yariçaplarini sayisal olarak ayarlama imkanin var.Helperlarida kullanabilirsin.AutoCAD bilmiyorum onun kadar hakimiyet varmi nekadar isine yarar bilemiyorum ama bu yöntem ölçülü modelleme için en azindan daha elverisli bence.Daha sonra surface ile yuzeyini kaplarsin.

emre
Go to Top of Page

arkstudyo
Starting Member

Turkey
11 Posts

Posted - 25/03/2003 :  22:47:11  Show Profile
Selamlar! Herseyden önce ilginiz ve yardiminiz için çok tesekkürler. Benim sorunum bazi arkadaslarin söyledigi gibi ölçekli modelleme degil!!! 3d max, modellemenin bir çok seklinde oldugu gibi ölçekli modelleme seklinde de oldukça basarili: bütün nümerik degerleri ister inç ister cm ister mm olarak girebiliyor birbirine degerleri aninda çevirebiliyoruz. Fakat tek sorun, render ederken, ölçülerin de modellerin yaninda mimari olarak yaziminin alinabilmesinde kolayliklarin olmamasi. Bu arada maxscript ile tape modifierin ölçü degerini text olarak bildiren bir tane de olsa dimensioning plug-in'i bulabildim en sonunda verdiginiz adresler dogrultusunda, tekrardan sagolun. Tabii ki programa geometrik bir algilama sagliyan bir yapay zeka ekleyin falan da demiyorum. Sadece isi kolaylastirici bir multidimensioning opsiyonu, tape helperlardaki ölçüleri o anki aktif gride renderable text olarak yansitan bir özellik olsa ne kadar iyi olurdu diyorum. Bence plotter opsiyonu da o kadar gözde büyütülecek bir sey diil, lakin bu kadar tekellesmeye gidilmesi her ne kadar ekonomi açisindan müsteri için iyi olsa da firmalar için pek iyi olmasa gerek!!! Hepinize iyi çalismalar, basarilar...
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 26/03/2003 :  00:25:54  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Counter Text'e baktin mi? Yine "parameter bind" kullanman lazim ama çok kolay olmamakla birlikte isini görecektir. zip'lerin içinde örnekler var. Eger isine yarayacak gibi birsey ise kullanimina yönelik yardim etmeye çalisirim.

/Cuneyt
Go to Top of Page

arkstudyo
Starting Member

Turkey
11 Posts

Posted - 09/04/2003 :  00:13:20  Show Profile
Evet baktim, oldukça kullanisli gibi görünüyor ama wire parameters ile baglamak yetersiz gibi kaliyor: Ilk seferde dogru ölçüyü aliyoruz ama helper'i çekip uzattigimizda (spin menusu kullanarak tabii ki scale transform kullanarak diil) ölçü degismiyor. Yoksa degisiyor mu? Bind olayina henüz daha giremedigim için nasil kullanildigini bilmiyorum. Counter Text plugin'i yine de kesin çözümün büyük bir kismi gibi görünüyor yani hatta öyle. Zannedersem biraz daha üstelersem (ve tam olarak nasil bi sey olmasi gerekiyor diye kullanici yardimi da yapilirsa herhalde) yeni bir plug-in dogacak gibi mi?
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000