Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Web Sitesi ile Ilgili
 Forum ve Türkçemiz
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Hunturk
Starting Member

13 Posts

Posted - 25/04/2005 :  14:28:58  Show Profile  Visit Hunturk's Homepage
Herkese kolay gelsin...

Benim sorum su ki bu (daha çok admin abiye) forum bir ASP scripti heralde. Benimde bir yere forum koymam gerekiyor. Eger bu script ücret talep etmiyorsa nereden indirdiniz yada nereden temin edebiliriz diye soracaktim.

Birde arkadaslardan ricam mümkün oldugunca Türkçeci olmaya özen göstersinler.
Yazim hatalari olabilir tabii ki ama.

program = yazilim
3D = 3B

diyebilelim...

Bu gün hiç bir amerikali gerekmedikçe fransizca, hiçbir fransiz gerekmedikçe ingilizce konusmuyor.
Bizde konusmayalim ama kendi teknigimizi gelistirmek için bize yeterli olanida ögrenmemiz gerekiyor.
Yoksa ilerde bir gün Macarlar(HUNgary) gibi atalarinin büyük sahsiyetlerini ayaklar altina almis bir sekilde heykeller dikenlerden bir farkimiz kalmaz.

Dikkat : Bu bir vatan, millet, Sakarya muhabbeti degildir.
Hiç bir zaman sömürge olmamak için kendi topraklarimizda kendi dilimizi kullanmamiz gerektigine inaniyorum.

KOLAY GELSIN...

Ve dediler ki!, birgün dönüp geriye baktiginda meçhul gölgeler görmeyeceksin. Yol yürünmüs ayak izlerin kalmistir.

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 25/04/2005 :  16:42:11  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,

quote:
Benim sorum su ki bu (daha çok admin abiye) forum bir ASP scripti heralde. Benimde bir yere forum koymam gerekiyor. Eger bu script ücret talep etmiyorsa nereden indirdiniz yada nereden temin edebiliriz diye soracaktim.

Bu sayfa, en altinda sagda linki olan ücretsiz "snitz forum" yazilimini kullaniyor.

quote:
Birde arkadaslardan ricam mümkün oldugunca Türkçeci olmaya özen göstersinler.
Yazim hatalari olabilir tabii ki ama.

program = yazilim
3D = 3B

diyebilelim...

Himmmmm. Derin ve forum disi bir konu. Ben dili insanlarin anlasmasi için kullanilan bir araç olarak görüyorum. Insanlar ile anlasmak için konuya, zamana ve kisiye bagli olarak gerekirse esnetilmesi, güncellenmesi, degistirlmesi taraftariyim. Yani önemli olan iletisim, asil olan dilin oldugu gibi korunmasi degil kanimca. 3B deyince mi yoksa 3D deyince mi üç boyutlu görüntüler çagrisiyor? TV mi yoksa UG mi evlerimizdeki görüntülü kutuyu çagristiriyor? MO mi UV mi isigin küçük dalga boylarini animsatiyor?

Birçok kisi sizle benzer tepkiler gösteriyor ama bazi seyleri kabul etmek, çaga ayak uydurmak, akintiya kürek çekmemek lazim (yoksa hala arapça alfabe kullaniyor olacaktik ). bu konular uzun ve derin konular ve dedigim gibi aslinda konumuzun disindaki seyler. O yüzden düsüncelerimi açiklayan 2 link verip bu konuyu kapatiyorum: bu konuda mesaj yazmamanizi rica ediyorum.
(arama yaparsaniz bu forum dahilinde de geçmiste geçen benzer konulari bulabilirsiniz)
http://www.grafficafe.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=436
http://www.arkitera.com/forum/showthread.php?t=2998

Bu arada ben çok sik TDK sitesini ziyaret ederim. Göreceksiniz ki program TDK'nin kabul ettigi Türkçe bir kelimedir.

quote:
Bu gün hiç bir amerikali gerekmedikçe fransizca, hiçbir fransiz gerekmedikçe ingilizce konusmuyor.
Bizde konusmayalim ama kendi teknigimizi gelistirmek için bize yeterli olanida ögrenmemiz gerekiyor.
Yoksa ilerde bir gün Macarlar(HUNgary) gibi atalarinin büyük sahsiyetlerini ayaklar altina almis bir sekilde heykeller dikenlerden bir farkimiz kalmaz.

Dikkat : Bu bir vatan, millet, Sakarya muhabbeti degildir.
Hiç bir zaman sömürge olmamak için kendi topraklarimizda kendi dilimizi kullanmamiz gerektigine inaniyorum.

Ben "milliyet"çi degil, "insan"ci bir görüse sahibim. Asil olan bir insanin cinsiyeti, derisinin rengi, hangi asiret, din, dil, irk ya da millete bagli oldugu degil; o insanin kafatasinin içinde neler oldugudur. Ben insanlarin elinde olmadan edindikleri özelliklere bakarak "biz ve onlar" ayrimi yapmasina karsiyim. Bu özellikler arasina sinirin bu ya da öbür tarafinda dogmus olmak da var.

Neyse siz fikrinizi söylediniz ben de kendi fikrimi söyledim. Bu forumun konusu disinda cereyan eden bu tartismayi lütfen burada noktalayalim. Dil dinamiktir; degisir... Siz de ben de ne dersek diyelim, günün sartlarina göre en kisa yolu bulmaya meyillidir. Dilimiz hali hazirda saf bir dil degildir, o yüzden kirlenmesini önlemeye çalismak beyhudedir...

Sevgiler.

/Cuneyt
Go to Top of Page

Hunturk
Starting Member

13 Posts

Posted - 25/04/2005 :  21:07:44  Show Profile  Visit Hunturk's Homepage
Prof. Dr. Oktay SINANOGLU kimdir?

http://www.byebyeturkce.com/yasamoykusu.htm

Kitap Adresleri
http://www.pandora.com.tr/urun.asp?id=65335&oid=2
http://www.ideefixe.com/Kitap/tanim.asp?sid=OW9JBVXUWN6YX8EBOXY6

Akademik bir anlayisin düsüncelerinizi degistirmesi dilegiyle.

Kolay Gelsin...

Ve dediler ki!, birgün dönüp geriye baktiginda meçhul gölgeler görmeyeceksin. Yol yürünmüs ayak izlerin kalmistir.

Edited by - Hunturk on 26/04/2005 21:03:12
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.05 seconds. Snitz Forums 2000