Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 ic mekan icin ...
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

ozer
Starting Member

Turkey
5 Posts

Posted - 11/03/2005 :  10:53:38  Show Profile
sevgili cuneyt uzun suredir birsey yazamadim.
hatirlarsan ben turkiyenin en buyuk insaat firmalarindan birine brazil aldirmayi planliyordum ama max'i zor bela aldirabildim.fazlasina yanasmadilar.''su renderi 10 dk.ya ayarlasana''gibi bir mantikla beni deliye cevirdiler.lafi fazla uzatmayayim.zaten artik o firmadada degilim...

benim sana bir sorum olacak ,
brazil rs demo yukledim ic mekan icin calismalar yapiyorum.pencereden giren gun isiginda odanin daha fazla aydinlanmasi gerekirken koyulugun onune gecemedim.bunun icin daha evelki notlarinda oldugu gibi uc ayri metoduda denedim.(photon map..)
energi miktari icersini aydinlatiyor fakat direkt temas yuzeylerinde isik patlamasi oluyor bounce daha dogru sonuc verdi fakat oda biryerekadar aydinlatiyor.yeterli olmuyor.bu konuda bir tutorial onerebilirmisin.
tesekurler...

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 11/03/2005 :  11:56:23  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba
suna bir bakin derim: http://www.cuneytozdas.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=321

Eger çözüm olmazsa örnek bir resim üzerine daha iyi yorum yapilabilir diye düsünüyorum.

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

ozer
Starting Member

Turkey
5 Posts

Posted - 14/03/2005 :  12:53:30  Show Profile
cok tesekurederim su anda sehir disindayim en kisa zamanda bir deneme yapip foruma gondericem ...
tesekurler...
Go to Top of Page

ozer
Starting Member

Turkey
5 Posts

Posted - 19/03/2005 :  08:36:36  Show Profile
bir deneme yaptim ama gonderemiyorum.yardimci olursan onun ustunde konusabiliriz sanirim.
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 19/03/2005 :  16:33:32  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba Bu forumda resim upload imkani yok malesef. eger internette bizim görebilecegimiz bir yere koyarsaniz bakabiliriz sanirim

/Cuneyt
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 21/03/2005 :  15:50:54  Show Profile  Visit Admin's Homepage
(email'e cevaben)

Evet gamma degerini arttirinca renk canliligi azaliyor. Ama unutmamak lazim ki gamma ile oynamak aslinda bir hile, tone mapping kullanmak daha dogru ama su anda tone mapping ile biseyler yapmak daha zor. Sonuç olarak sürekli söyledigim ve inandigim birseyi yineleyecegim:

Resmin nasil görünmesi gerektigini bilip, elinizdeki araçlari tanimaniz ve uygun yerde uygun araci kullanmaniz lazim. Örnegin gamma ile oynamak, insan algisinin adaptif özelligini çok kaba da olsa taklit etmek için bir araçti. Çikan görüntüdeki problemi zaten teshis etimissiniz: renklerin doygunlugu azaliyor. O zaman mesela renklerin doydunlugunu (saturation) photoshop ile arttirmayi deneyin. Unutmayin siz bir CG sanatçisiniz: fiziksel bi simulatör degil rendererlar: istediginizi elde edinceye kadar oraya buraya rötüs atmaktan kaçinmayin.

Ama yok illa dogadakinin aynisini istiyorum derseniz:
- photon map'i etkin sekilde kullanmayi ögrenin (böylece çok bounce için render süresi makul seviyelerde kalabilir)
- regather yapin (ki sonuç daha fiziksel çiksin)
- sonucu HDRI formatta save edin ve HDR shop ile tone mapping uygulayin.

Seçim sizin :o)

Umarim faydasi olur
Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000