Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 gunes isigi yardim
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

o.ü
Starting Member

3 Posts

Posted - 16/02/2005 :  00:07:51  Show Profile
iyi gunler Cuneyt bey,sorum brazil'de aydinlatma ile ilgili,bir suredir rio kullanmaktayim ve artik oyle bir noktaya geldim ki is inatlasmaya donmus durumda(vray'e donmeme konusunda),brazil'in pek cok ayariyla içli disli olmama,surekli tutoriallar uygulamama ragmen istedigim sonuclari elde edemiyorum ve bu beni cilgina ceviriyor.Fakat vazgecmeyecegim-sonucta muthis bir gerceklik amaclamadigim için ve her ne kadar boyutlarda(pixel) sinirlandirilsak bile-tek istedigim biraz daha aydinlik(gunes isigi?)
bir ornekle soruma devam edeyim...yayinlanan photon mapping tutorial'indan guc alarak bir mekan olusturdum ve aynen tutorial'da ki gibi mekanda(pencerenin hemen disinda) tek bir photon sacan area light'im var,regathering yapiyorum.Fakat aydinlik duzeyi cok az bunu arttirmak için ne yapabilirim?Tek bir isikta ayar degisikligi yetecek midir,yoksa disarida bir isik daha mi(sunlight gibi birsey)kullanmaliyim?
Yardimlariniz için tesekkür ederim

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 20/02/2005 :  19:14:05  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,
Eger bir resim gönderirseniz daha iyi tahmin ve yorumlarda bulunabilirim.

Ilk olarak söyleyecegim sey: eger odaya direk olarak günes isigi giriyorsa, . u durumda odayi aydinlatacak 3 isik kaynagi olacaktir.
(A) pencereden gelip odanin bazi yerlerini aydinlatan direk günes isigi
(B) pencereden gelip odanin daha çok (ama tüm degil) yerlerini aydinlatan direk mavimsi gök yüzü aydinligi
(C) oda içinde seken dolayli isik (GI)

"A" zaten alan etkisi çok az gösterir (günesn görünür çapi azdir). daha çok direct light gibi davranir. Ben o yüzden yavas olan area light yerine direct light öneriririm. "B" direk isik alan yerlerde "A" yaninda çok zayif kalir. Ancak direk gün isigi almayan yerlerde etkisini belli eder. Bu durumda da "C" ile benzer bir mertebede etkisinin olmasini beklerim. O yüzden B'yi de bence skylight olarak kullanin. Zaten QMC GI (indirect light) açik oldugu zaman skylight için extra islem yapilmiyor, aradan çikiyor :o))

Sonuç olarak benim tavsiyem:
- Hemen hemen pencereye oturacak sekilde direct light kullanin. Isik etkin alanini gereginden büyük yapmayin ki fotonlar ziyan olmasin.
- direct light'a inverse square decay verin ve multiplier'i yükselterek (çok yüksek degerler gerekebilir) fiziksel dogru bir aydinlanma saglayin.
- mavi renkli skylight kullanin.
- öncelikle regather kullanmadan sadece foton ile kaba, hizli ama kabul edilebilir bir sonuç alin. Regather zaten tüm lekeleri ve problemleri toparlayacaktir. Az sayida foton üreterek az sayida foton in estimate degeri kullanmaya çalisin
- Sonra regather'i açin.

Bu dediklerim mümkün oldugunca fiziksel dogru sonuç almak için. Ama unutulmamasi gereken bir konu var ki o da insan gözünün adaptif yapisi. Bu nedenle gerçek hayatta bir oda içerisinde direk isik alan bir yer ile dolayli isik alan yerlerin detaylarini ayni anda görebiliyoruz. Aslinda bu yerler arasinda belki de binlerce kez fark var. Gözün bu adaptifligini hesaba katmayinca direk ve dolayli isik alan yerler arasinda çok fazla parlaklik farki oluyor.

Yani aslinda sizin "karanlik" dediginiz sonuç aslinda fotograf makinasinin görecegi sonuç. Ama insan gözünün algiladigi (genelde daha homojen ve kontrasti azaltilmis) hali degil. http://www.cs.huji.ac.il/~danix/hdr/pages/belgium.html adresindeki küçük fotograflara bakarsaniz direk isik alan yerler ile dolayli alanlar yerler arasinda ne kadar fark oldugunu görebilirsiniz.

ToneMapping denilen insan gözünün adaptifligini isin içine katma yöntemi yakin gelecekte rendererlara girmeye baslayacak gibi görünüyor. Ancak o zamana kadar bir "CG artsit" olarak sizin yapmaniz gereken elinizdeki fiziksel dogru ya da fizik disi araçlari kullanarak istediginiz etkiyi almaya çalismak.

Benim önerim indirect isik seviyelerini oynayarak beklediginiz görüntüyü yakalamaya çalismaniz seklinde olacaktir. Elinizde bir fotografçidan çok daha fazla hile oldugunu unutmayin

Bilmiyorum faydali olabildim mi?
sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 20/02/2005 :  19:46:19  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Bu arada kabaca bir tone mapping sonucu elde etmek için resmin gamma'si ile oynayabilirsiniz. Bu resmin genel parlaklik kontrastini azaltacak ve daha soft bir sonuç verecektir.

Hizlica bir örnek yaptim. Asagidaki tüm resimler HDRI formatta render edilmis tek bir render sonucundan HDRShop ile türetilmistir. Dikkat edin tone map yerel kontrastlari koruyor (Palak bölgenin içinde çaydanliktan gelen kirmizi renk bulasmasi gibi)

Orjinal render (Gamma 1.0)

Gamma 2.2

Tone map sonucu (Gamma 1.0)

Tone map sonucu (Gamma 2.2)

/Cuneyt
Go to Top of Page

o.ü
Starting Member

3 Posts

Posted - 22/02/2005 :  00:35:44  Show Profile
Öncelikle soruma cevap için ayirdiginiz zamandan dolayi tesekkür ederim.Verdiginiz bu faydali bilgilere layik olabilmek için çok çalistim,goruyorum ki daha da calismam gerekiyor.

Bir kaç örnek resim gonderdim,bunlar uzerinden konusmak umarim dogru kanala girmemde yardimci olacaktir.

-pencereye oturacak sekilde 1 direct light,multp=50000,inverse square decay startdist=10 scale=10,#photons=250000
-skylight
-GI
-min.samp=0,max.samp=1,viewrate=20,phot.in.est.=100,
-gamma=2,2

ikinci imajda ise degisen sadece bounce=2,

-render larin kare kare cikmasinin nedenini anlayamadim(viewrate’e basvurdugumda sanki biraz duzelme oldu fakat tabiki sure artti)
-gunesin vurdugu duvarin daha aydinlik olmasi gerekirken,diger duvar daha fazla aydinlandi
görüslerinizi merak ediyorum
kolay gelsin...

Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 07/03/2005 :  05:50:11  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,
öncelikle birinci resimde GI foton'larin açik olduguna emin misiniz? Eger eminseniz pencere açikliklarinda cam var mi? Cam varsa camlari hide edip bir deneyin.

Render'in kare kare çikmasinin ana nedeni view rate. Ama sunlari da deneyebilirsiniz
- daha büyük bucket size kullaninin. en azindan kare sayisi azalir
- GI ayarlarindaki max kontrast degerini daha koyu bir renk yapin.
- view rate'i yüskeltin.

Günesin vurdugu duvarin günes vuran yerleri zaten daha aydinlik. Karsidaki duvar bu aydinlik bölgeden seken isik ile aydinlaniyor. (dogal olarak duvardan sekenisik karsi duvara çarpiyor).

Kolay gelsin

/Cuneyt
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 08/03/2005 :  22:38:36  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Gamma ve tone map'den bahsetmistik. Bugün ilgili bir tutorial'a rastladim. linkini vereyim istedim:

http://throb.net/site_main/LinearWorkflow.php

/Cuneyt
Go to Top of Page

hanman
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 07/04/2005 :  10:27:53  Show Profile
pencereden görününen gökyüzü pek gerçekçi degil bulutlarin o sekilde görünmesi için binanin uçuyor olmasi lazim

Murat Bey neredesiniz
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 07/04/2005 :  10:55:55  Show Profile  Visit Admin's Homepage
biraz off-topic bir yorum olmus ama dogru

/Cuneyt
Go to Top of Page

hanman
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 08/04/2005 :  14:57:34  Show Profile
senin direct light pencereye paralel geldiginden duvari yalnizca pencerenin izdüsümü biçiminde aydinlatmis diyelim senin sordugun bu saniyorum ya bir isik daha ekle ya isik tipini degistir ya da isigin parametreleriyle oyna

Murat Bey neredesiniz

Edited by - hanman on 08/04/2005 18:29:27
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 26/04/2005 :  23:24:52  Show Profile  Visit emrea's Homepage
selamlar, tonemap ten bahsetmisken image sequence'a uygulamanin bir yolu var mi acaba?
Birde günes isiginin gölgelerini fiziksel açidan daha dogru yapabilmek için bir insan boyu 10 birim farzedersek isik kaynaginin area shadows disk yariçapinin kaç olmasi gerekir? Yani gölgenin kenarlarda dagilimi için.Ve tabi kaç birim uzaklikta olmasi gerekir?
Bunun fiziksel olarak bir orantisi vardir degil mi?

emre

Edited by - emrea on 07/06/2005 03:42:46
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 07/06/2005 :  03:56:17  Show Profile  Visit Admin's Homepage
image sequence için emin degilim. Sanirim HDRShop'un yeni versiyonu script falan destekliyor. Ama eskisi ile yapiliyor mu bilmiyorum açikcasi.

Günesin elbette ki bir orantisi var. Normalde bir alan isigin bir noktadan görünür büyüklügü solid angle cinsinden ölçülüyor ve steradian birimi ile ölçülüyor. Ama astronomide (genelde cisimler disk seklinde oldugu için) alan degil de çap/yariçap üzerinden giderek direk açi olarak veriliyor. Günes'in çapi gökyüzünde yaklasik 0.5 derecelik bir açiya denk geliyor. Buradan da çap/mesafe oraninin yaklasik 0.01 oldugunu söyleyebiliriz.

Gerçek degerlere gelince

Günesin ortalama yariçapi: 696,000 Km
min Günes-Dünya mesafesi : 147,100,000 Km
max Günes-Dünya mesafesi : 152,100,000 Km
ortalama Günes-Dünya mesafesi : 149,600,000 Km

Ortalama Yariçap/mesafe orani : 0.004652 (=696,000 / 149,600,000)
Ortalama çap/mesafe orani : 0.009305

Sonuç olarak kabaca 100 birim ileriye 1 birim çapinda disk alan isik koymak gerekiyor. Her iki degeri de istediginiz ölçekle çarpabilirsiniz: sadece oran önemli. Ama bir yandan paralax etkisini azaltmak için sahneye uzak yerlestirmeniz lazim, öte yandan da bilgisayarin rakam hassasiyet (floating point) sinirlarina yaklasmamak için çok da uzaga koymamaniz lazim.

/Cuneyt
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 16/11/2005 :  18:09:47  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Çok tesekkür ederim.
Yalniz ben inverse square tavsiyeni anlayamadim.Invrs sqr. ve square decay tipleri isik gücünün kaynaktan uzaklastikça sqr. sabit azalan, digeride azlan ivme seklinde azalmasi degil mi? Günes isiginin giderek azalmasi çok büyük mesafeler arasinda olabilir ama odanin içindede fark eder mi? (3-5m uzaklikta degismeyecegine göre etmemesi lazim?).Yoksa durum farkli mi yada bunun disinda bir özelligi mi var?

emre

Edited by - emrea on 16/11/2005 18:18:40
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 16/11/2005 :  18:22:42  Show Profile  Visit Admin's Homepage
5 ay sonra yeniden ayni konudayiz görünüyor ki

sorudaki "insan boyu" kismini silmissiniz, sanirim oradaki soru isareti kendi kendine çözüldü.

aslinda inv-square konusunda haklisiniz ama için içinde fotonlar oldugundan, fotonlarin fiziksel davranmasini saglamak için inv-square decay kullanmak lazim.

/Cuneyt
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 16/11/2005 :  19:06:02  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Güzel sordunuz gerçekten orada söyle bir saskinlik durumu olustu.
Simdi oranlar insan boyu 2m olarak düsünülürse yaklasik olarak 1 birim insana 100 birim ilerde 1 birim çapta isik düsüyor.
Simdi 10 birim demistim ben, sizde 100 birim ilerde 1 birim çapta isik kaynagi diyince 1 birim insan için mi ima ettiniz yoksa gerçektende 10 birim insan boyu içinmi söylediniz diye düsünürken bir anda söyle düsündüm.
Simdi 1 birim insan boyu için 100 birim ilerde 1 birim çapta isik gerekiyorsa
2 birim insan boyu için 200 birim ilerde 2 birim çapta isik gerekir mi derken simdi bir yandan 200brm uzakta 2brm isik ve 100brm uzakta 1 birim çapta isik fakeder mi? ikisi ayni sey mi diye sasirdim bir anda farkeder tabi derken...Ama biz zaten günesin yari çapini ve uzakliginin oranini aldik 150.000.000 birim uzaklik ve 700.000birim gunes çapi oranini kullandik.
Ozaman 2 birim insan boyu için 200Uzakliga ve 2çapa, 100 uzaklik ve 1 çap diyebilmemiz lazim ama nasil deriz ozaman insan boyunu ha 500.000km ha 1m yapalim sonuçta oran 100birim uzakliga 1 birim çap midir? 500.000 birim insan boyu yapsakta ayagindan kafasina kadar gölgelenme dagalimi ayni mi kalir?
Paradox gibi bir sey oldu bu?

emre
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 16/11/2005 :  20:09:47  Show Profile  Visit Admin's Homepage
konunun insan boyu ile alakasi yok. Olay Günes'in gökyüzünün kaçta kaçini kapladigi ile alakali. insan boyu, karinca boyu vs denklem disinda

/Cuneyt
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 16/11/2005 :  20:26:53  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Isik kaynagi ve uzaklik ayni oranda degistikçe gölge farkli oluyor.
Resimlerde tüm özellikler ayni yalniz spot1 100 uzaklikta spot2 400, yariçaplarida ayni oranda.

Insan boyu aydinlattigimiz sahnedeki objelerin boyutlari ve buna bagli olarak gölgelerinin softluklarini degistirmesi üzerine ilgisi yok mu?
Karincanin gölgesi 5metre direkten daha keskin olmasi gerekmez mi?

emre
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 16/11/2005 :  20:58:33  Show Profile  Visit Admin's Homepage
yaptiginiz testte bir sorun olmali. Ben de test ettim. Karsilastitirsaniz aralarinda çok az bir fark var ama onun da nedeni daha önce bahsettigim parallax etkisi. mesafe arttikça parallax etkisi ve fark azaliyor.

quote:
Ama bir yandan paralax etkisini azaltmak için sahneye uzak yerlestirmeniz lazim, öte yandan da bilgisayarin rakam hassasiyet (floating point) sinirlarina yaklasmamak için çok da uzaga koymamaniz lazim.

sahne düzeni

çap: 200, mesafe: 1000

çap: 800, mesafe: 4000

çap: 8000, mesafe: 40000

/Cuneyt
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 16/11/2005 :  21:05:08  Show Profile  Visit Admin's Homepage
quote:
Karincanin gölgesi 5metre direkten daha keskin olmasi gerekmez mi?

5m yüksekte uçan bir karincanin gölgesi, 5m uzunlugundaki bir diregin tepe noktasi ile (mutlak ölçekte) ayni daginiklikta olacaktir. Mesela 5m boyundaki bir dev karincanin gölgesi yerde 5 cm dagilsin. 5mm boyundaki bi karincanin ise 0.05mm dagilacaktir. Her iki karincayi da kadraja tam sigacak sekilde fotograflarsan, gölgeleri ayni görünecektir!

Umarim simdi daha netlesmistir.

/Cuneyt
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 16/11/2005 :  22:07:03  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Tamam parallax etkisi beni sasirtan sanirim.Parallax etkisinin ne oldugunu bilmiyordum.Benim örnektekide parallax etkisindendir belki ozaman çünkü fakli bir durum yok, sizden farkli olarak farkli düzlemde isik koyup yeri egdim sadece, bakmak isterseniz yollayabilirim dosyayi, kontrol ettim yanlislik yok kesinlikle.

Diregin tepesindeki karincanin ve diregin tepesinin gölge dagilimi ayni olur tabide, tüm cisimler ayni oranda daha büyük yapilirsa yani 5m boyunda karinca yapilirsa idi ama anladim sanirim.Karincanin gölgesi olmasi gerektigi gibi keskin ve yanindaki 5 metre diregin tepesinin gölgesi dagilirken gölgeler dogru sekilde iken, biz karincayi ve ortamdaki herseyi ayni oranda büyütürsek direk boyunda karincanin gölgesi ayaklarindan tepesine kadar dagilan olur.Ama bu sorun parallax etkisidir ve uzaklik/çap ayni oranda arttirilirsa sorun kalkar.Bu sefer ayni ortamda spot1(d: 1000 r:100), spot2(d:4000 r:400) seklinde yerlestirdim ve aynen dediginiz gibi daha iyi sonuç verdi ama biraz gölgede uzama oldu.

Açiklama ve ayrica örnekler için gerçekten çok tesekkür ederim.

emre
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 17/11/2005 :  19:17:14  Show Profile  Visit emrea's Homepage
10 kat daha arttirinca gölgeler esit oldu neredeyse...

quote:
aslinda inv-square konusunda haklisiniz ama için içinde fotonlar oldugundan, fotonlarin fiziksel davranmasini saglamak için inv-square decay kullanmak lazim.

gi menusunde decay tipi ayari var zaten photon için, isik menusundeki intensity/color/attenuation daki decay tipi photona etki ediyor mu? inverse square kullanmak lazim dedigin için o decay tipi orada çünkü.Brazil bilmiyorum ama mentalray'de etki etmiyor diye biliyorum.advanced lighting pluginindemi etki ediyor?

emre
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000