Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 Maya'da 60W'lik isik es degeri
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Mitralone
Starting Member

Turkey
4 Posts

Posted - 29/11/2004 :  11:58:32  Show Profile
Selam,

Maya ile bir oda modellemeye çalisiyorum(kopyalamaya desek daha dogru olur). Amacim odayi sadece 3 adet 60W'lik ampül ile(gerçek hayattatki gibi) aydinlatmak. Sorunum bu isigin Maya'daki karsiligini yaratmak. Yani bildigimiz 60'lik veya 100'lük ampulün karsiligi nasil yaratilir?

Bu konuda fikir ve varsa tutoriallari gönderebilirseniz sevinirim.

Tesekkürler

MitraloNe

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 29/11/2004 :  20:00:03  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,

Aydinlanmada isik güç birimi genelde Lumen olarak veriliyor. Lambalarin verimine göre ayni wataja sahip lambalar degisik güçte isik verecektir. Tungsten (akkor telli) lambalar için Lumen/watt orani genelde 10-15 arasi gibi görünüyor. Yani 60 watt bir lamba 600-900 lumen gibi bir isik veriyor gibi düsünebilirsiniz.

Maya'da fotometrik isik var mi bilmiyorum ama eger varsa (ortalama) 750 lumen'lik nokta isik sanirim 60 watt lamba için uygun bir model olacaktir.

Ancak tabi burada çikan resmin dogru parlaklikta olmasi için kamera exposure degerlerinin de iyi ayarlanmasi gerekiyor. Maya'da otomatik exposure varsa onu kullanmak sorunu çözebilir.

Eger bu birimler ile ugrasmak istemiyorsaniz, 3 lambayi da fiziksel dogru davranmalari için inverse-square decay olacak sekilde ayarlayip sonra ekranda begendiginiz bir parlaklik yakalayincaya kadar her üç isik siddeti birbirinin ayni olacak sekilde isik siddetlerini oynayabilirsiniz.

Bilmiyorum faydali olabildim mi?

/Cuneyt
Go to Top of Page

okyay_sahin
Starting Member

Turkey
8 Posts

Posted - 04/12/2004 :  13:54:49  Show Profile  Visit okyay_sahin's Homepage
Sevgili Cüneyt senin bilmedigin birsey var mi merak ediyorum... Sevgiyle kal... Biliyorum bu mesaji onaylamazsin ama sana düsüncelerimi, takdirlerimi belirtmek istedim.

www.okyaysahin.com
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 04/12/2004 :  20:05:32  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Estagfurullah,

ilk önce sunu söylemeliyim: çok alakasiz ve/veya etik degerlere ters olmadigi sürece mesajlarin hemen hepsini onayliyorum: bu sinirlar içinde kaldigi sürece kimsenin sarf ettigi sözleri sansürlemek niyetinde degilim.

Iltifatiniz için tesekkür ediyorum. Elbette ki herseyi bilmek mümkün degil; isik konusu özellikle benim üzerinde arastirma yaptigim zaman harcadigim bir konu. Brazil'in fotometrik isiklarini ve IES dosya destegini yazarken istesem de istemesem de ögrenmek durumundaydim. Biraz da ilgimi eken bir konu oldugu çin fiziksel isik simulasyonu konusunda bulabildigim her kaynagi okumaya çalistim. Buna ragmen isik konusunun da büyük bir kismini bilmedigimin farkindayim.

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

Mitralone
Starting Member

Turkey
4 Posts

Posted - 06/12/2004 :  10:49:05  Show Profile
Selam,

Yardim için tesekkürler. Kuzenim(Arzach) bu konuda yardimci olabileceginizi söylemisti. Yanilmamis:)

Bir kaç sorum daha olacak. Maya ies dosyalarini kullanabiliyor. Bunu kesfettim:)

Öncelikle normal bir 60W'lik lambayi ies dosyasini da koyarak sahneye koydugumuzda gerçekçi olarak isiklandirmaya yetiyor mu yoksa odalarin köselerinde filan mesela diger isiklar ile desteklemek gerekiyor mu? Tabi deneme sansim olmadi zira ies dosyalari internette milyonlarca var ve ben açikçasi philips sayfasina girdim ve ne oldugunu anlamadan baktim durdum. Binbir tür liamba var ve ben evde kullanigim hangisi bilmiyorum:P

Biraz daha arastirayim bar.

Bir de tabi bu konuda okunacak bir seyler varsa etrafta ve zahmet olmayacaksa linki verebilirseniz sevinirim. Ben özellikle gerçekçi isiklandirma konusunda bir seyler ögrenmek istiyorum zira farkettim ki ne kadar iyi modellersem modelleyeyim, ne kadar iyi texture koyarsam koyayim isiklandirma (özellikle radiosity olunca) yanlis olunca sahne çizgi film gibi kaliyor.

Görüsmek üzere...

Tufan

MitraloNe
Go to Top of Page

Mitralone
Starting Member

Turkey
4 Posts

Posted - 06/12/2004 :  10:50:52  Show Profile
Aha buldum,

Enkandesan ampulmüs.

Linki ilgilenen olursa göndereyim

http://www.prismaecat.lighting.philips.com/LightSite/Whirlwind.aspx?eca=LEPPLG&cpf=TREPTR&stg=ACT&lan=TR &ecu=LMP|PHL|EP&cnt_key=ISTAE |PHL&t=1&tree=0&scr_md=1111&leftnav=1_1_1_1_1_5&nav=Null&loc=Null

Görüsmek üzere...

MitraloNe
Go to Top of Page

Mitralone
Starting Member

Turkey
4 Posts

Posted - 06/12/2004 :  10:57:09  Show Profile
Yok olmadi.

IES dosyalari yokmus orda atlamisim resmen yaaa

MitraloNe
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 18/12/2004 :  06:22:42  Show Profile  Visit Admin's Homepage
bissürü IES dosyasini bazi büyük lamba (armatür) imalatçisinin sitesinden bulabilirsin
http://www.lithonia.com/Library/IESFiles/Default.asp?Path=/Lithonia_Lighting adresinde mesela "ALL" diye baslayan zip 4200 küsur dosya içeriyor. Brazil'in IES destegini yazdiktan sonra test etmek için bçyle 20,000 tane toplamistim internetten; google ile rahatlikla bulabilirsin IES dosyalari. Arasindan senin isine yarayacaklari seçmek biraz daha zor tabi

/Cuneyt
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000