Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 editpoly>split tool>cut
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

levent
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 30/09/2004 :  23:45:19  Show Profile  Visit levent's Homepage
merhabalar
maya split poligon tool'un karsiligi maxta cut'dir. maxin cut aleti mayanin standart ayarli split aletiyle ayni calismakta
mayada split aletinde snap to magnet ve snapto edge adinda ikitane secenek bulunmakta bu seceneklerden snap to magnet; edgelere yada vertekslere verilen magnet toleransi icersinde kalan bir yere nokta atildiginda bu noktayi edge yada vertekse yapistirir.snap to magnet secenegi cok cok onemli diil. snap to edge secenegini ise modeli üçgen yada dortgenlerden olusturabilmemiz icin kolaylik saglayicidir. noktayi atarsiniz ve bu secenek sayesinde otomatik olarak bu noktanin en yakinindaki edge yada vertex'e ikitane cizgi yollanir.
ancak ben modellerimi hazirlarken rahat calismayi istediim yere istediim sekilde cizgi atmayi seviyorum, daha rahat calismami sagliyor bu nedenle split poligon toolu kullanirken snap to edge secenegini kaldiriyorum ve istediim yere istedigim sekilde ozgurce cizgi atiyorum.
ayni seyi maxta yapmak istiyorum fakat snap to edgeye karsilik gelen bi secenek hic bir yerde bulamadim aslina bakarsaniz ben bu secenegi max4-5-6dan beri ariyorum ama bulamiyorum bu bugune kadar problem diildi cunku maxta olmuyosa mayada yaparim diyodum ve modelleri mayada hazirliyodum ancak yeni yapicam modelleri maxta yapmam gerekiyo ve saatlerdir ugrasiyom bisicikler bulamadim. bu bana cok sacma geliyo boylesine basit bi ozellik biyerlerde olmali ben bulamiyo olmaliyim diyorum cunku edit mesh'in cut'i snap to edgesiz calisiyo fakat snap to magneti cok yuksek bu yuzden kullanilamiyo edit poly'nin cut'indaysa snap to magneti iyi fakat snap to edge ayari yok
simdi sorularim sunlar
1- max'te snap to edge'ye ve snap to magnet'e es deger bir buton varmi?
2- cut'in snap to edge'si ve snap to magnet'i olan bir modelleme araci plugini varmi?
3- en basit 3d programlarinda bile bu ozellikler varken discreet niye bize bole yapiyo bu ozellikleri yapma maxin alt yapisiyla felanmi çakisiyo?(edit polyde bir ucu bosta kalan bir edge olusturamadigimiz icin alt yapi uygunsuzlugu olabilecegini dusundum box'i edit poly'e convert ediyorum ve yuzeylerden birisine cut'la nokta birakiyorum benim attigim edgeyle birlikte toplam 3 edge olusuyor ve bu edgelerden ban ait olmayan ikisini remove yaptigimda elde var 0 oluyor max yalniz kalan edgeyi otomatik olarak siliyor)

tutoriallerden gordugum kadariyla max dunyasinda cut kullanimi pek yok ancak bu bahsettigim ozellikler eklenirse(yada var ise herkesin gorebilecegi ortalik bir yere koyulsa en azindan helpinde yer alsa) cut aleti oldukca guclu bir cizim aletine donusur ve tek basina bir modelleme aleti olur. bu ozellikler gercekten modellemeyi cok rahatmakta eger maxta bu ozellik yoksa bunu eklemeyi dusunurmusunuz gibi bi soru eklememde kaba kacmaz sanirim.

not: edit mesh'in cut'inda baska bi sorunda olabilir neye gore cizgi yolladigini tam anlayamadim belki kafasina gore sanal edgelere boluyo yuzeyi ve biz yalnizca bu sanal edgeler uzerine nokta atabiliyoruz.)

...dolob...

Edited by - levent on 01/10/2004 00:27:21

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 23/10/2004 :  00:34:19  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Sorunu anlayabildigim kadariyla sanirim aradiginiz sey tam anlamiyla "Snap". Max her tool için ortak/genel bir snap mantigi kullaniyor. 3D Snap'leri açip vertex ya da edge'i seçerseniz ve kaç pixel yakinlikta kilitlenme istediginizi ayarlarsaniz sanirim istediginiz olacaktir.

Max Help'inde Snap ararsaniz hizli shartcut ve diger faydali bilgilere ulasabilirsiiz.

Umarim sorunu yanlis anlamamisimdir.

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

levent
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 23/10/2004 :  14:07:09  Show Profile  Visit levent's Homepage
edit poliyde çizim sekilleri 1.jpg

dosyasindaki gibi benim istedigim ise 2.jpg

dosyasindaki gibi.
gecen hafta bir script buldum bu scripte istedigim seyi yapmislar
"clean cut"
fakat cleancut'in snap ayari yok ve maxin snapi clean cut'da ise yaramiyor bu nedenle asiri ayrinti girme imkani olmasa da edit meshin cutindaki gibi yaklasik biryerlere cizgi yollma yapmiyor nereye isterseniz oraya cizgi atabiliyorsunuz(tabi söyledigim gibi birbirine çok yakin cizgiler atilamiyor )

clean cut'a bu adresten ulasabilirsiniz
http://www.scriptspot.com/rhyde/maxscript.html

...dolob...

Edited by - levent on 07/11/2004 21:53:35
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 23/10/2004 :  14:19:07  Show Profile  Visit Admin's Homepage
resimler bizde görnmüyor zira resim adresi olarak
file:///C:/1.jpg girmissiniz. Resimleri bir web alanina koyup IMG tag'inda URL (http://falanca.com/finaca.jpg gibi) yazmaniz lazim

/Cuneyt
Go to Top of Page

levent
Starting Member

Turkey
20 Posts

Posted - 28/10/2004 :  17:19:42  Show Profile  Visit levent's Homepage
su an upload problemim var resimleri upload edemiyorum ama önemli degil max 7nin cut i anlatmaya calistigim sekilde calisiyor.

(gerci bu kezde onceki cut sistemini kaldirmislar. oysaki onunda kolaylik sagladigi yerler oluyor. her neyse max 7 nin cut aleti super calisiyor. modelleme konusunda maya'dan daha ii bi hal almis max 7
tek eksigi ligthwawein magneti ve onuda karsilamaya calisan bisiler(relax) koymuslar sanirim max9 10 gibi o da eklenmis olur.:) )

...dolob...
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 29/10/2004 :  23:57:05  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Max 7 ile gelen özelliklere ben de iki gün önce bakabildim.

"Edit poly" modifier'i zaten max 7 ile geliyor. Max6'da sadece "Editable poly" cismi vardi. Help dosyasi "Edit poly" ile "editable poly" arasinda farklar oldugunu söylüyor; her ikisine de ayri ayri bakmak lazim. Max'in workflow'unu karistirdilar gibi geliyor bana, tutarliligi sürümden sürüme azaliyor.

Neyse sorunuza cevap bulmaniza sevindim

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000