Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Diger
 3dsmax 6 da directx 9 nasil kullanir
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

redmd
Starting Member

Turkey
22 Posts

Posted - 11/09/2004 :  10:20:05  Show Profile  Reply with Quote
3dsmax 6 da directx 9 nedir nasil bir faydasi var nasil kullanabilirim
max 6 daki graphics driver setup faydali nasil kullanabilirim
hangi secenegi kullanmaliyim
bilgisayarim cok kuvvetli cif cipulu zeon islemcim 4cg remim var
quadro ekran kartim var dahakaliteli is cikarmk için daha gercekci render etmek için yontem ariyorum bana yardimci ola bilecek veya bir link bilen varsa yazarsa sevinirim

saygilar

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 14/09/2004 :  21:36:34  Show Profile  Visit emrea's Homepage  Reply with Quote
3dsmax calistirdigina gore windows isletim sistemin var galiba.Windows 1gb ramdan fazlasini kullanmiyor diye biliyorum ama emin degilim yaniliyorsam duzeltin lütfen.3dsmax birden fazla islemciyide sadece render sirasinda kullaniyor.Linux falan kurarsan donaniminin performansini daha iyi kullanirsin sanirim.Ama 3dsmax için yapabilecegin yeni versiyonlari beklemek.

emre
Go to Top of Page

metinfe
Starting Member

Turkey
4 Posts

Posted - 03/10/2004 :  00:00:11  Show Profile  Reply with Quote
Merhaba,

Bence "iyi rendering" bir yontem degil, gorus ve kavrayis meselesidir. Donanimin gozumuzde fetis halinde olmasi, sanirim buyuk bir engel teskil ediyor. Cunku boyle bir donanim kirbaclayici olmak yerine pekala durdurucu olabilir.

Gorus ve kavrayis, estetik bakimdan tamamen "fotografik" gorus, bilim-sel bakimdan ise "radyometrik/fotometrik" bir kavrayis demek olmalidir. Elinizdeki sisteme sahip olmayi ben de arzu ederdim. Fakat bu, bir sahne ile benim veya bir baskasinin da gunlerce/haftalarca ugrasmak zorunda kalmasini gideremez. Sizin seviyenizi bilemiyorum fakat benim simdiye kadar 3d hakkinda anladigim ilk sey, daima, bu alemde "kestirmecilik" olamayacagi olmustur.

Benim bu alemi sevmemin sebebi de bu zaten.

Sadece "seramik nesnelerin goruntulenmesi" konusunda (nacizane buromda gunde ortalama 10 saat) uc yil kadar ugrasmis oldugumu gozonune alirsaniz ne demek istedigimi belki daha iyi anlatmis olabilirim. Ben IQ´mun vasatligini (kimi zaman da yetersiz kalisini!)cok calisarak giderebiliyorum. Benden iki kat zeki olsaniz, ayni konuda en iyi ihtimal, 1,5 yil´a ihtiyaciniz olacak demektir. Bunu tuhaflik olsun diye degil, sadece bir fikir verebilmek icin ornekledim.

Forumlarda karsima cikan calismalarin %90-95´ini basarisiz ve hatta komik buluyorum. Bunun bir sebebi, sanirim "rendering"in adina "meslek" denen seylerden cok daha fazla ve eklektik bir birikim ve kavrayis gerektirdiginin gormezden gelinmesidir. Yani su veya bu disiplin icinde kagit´i (para veya diplomayi) cebine koyan bundan sonrasinda bu isi hemen asabilecegini saniyor.

Dunyaya herkes farkli bakabilir.

Fakat "rendering´de kalite"nin yolu 1´dir diye dusunuyorum: Inanilmaz cok cabalamak...

Algoritmalari yazanlar dahi, mukemmel goruntunun meydana getirilmesinde zorlanabilirlar.
Bence, hiclik halinde bir hamambocegi olup kisa bir zamanda buyuk isler yapmak zorunda kalmak, Tanri olmaktan daha zordur.

Umarim yardimci olabilmisimdir...
Go to Top of Page

redmd
Starting Member

Turkey
22 Posts

Posted - 03/11/2004 :  10:30:38  Show Profile  Reply with Quote
arkada#351;lar cok te#351;ekkür ederim soruka cevap verdiginz için asl#305;nda ben el#351;mdeki donan#305;m olsun veya normal bir bilgisayar olsun #351;u maxteki open GL Directx 9 software scenekleri nas#305;l faydal#305; kullanabilirim donan#305;m#305;m#305; onun için soyled#305;m belki faydas#305; olur diye
yan#305; bu secenek ler tam olarak ne i#351;e yarar
fikirlerinizi payla#351;t#305;g#305;n#305;z için cok sagolun arkada#351;lar
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000