Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 render
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

erolak
Starting Member

Turkey
3 Posts

Posted - 05/07/2004 :  16:29:54  Show Profile
selam ben erol
1. belli bir zamandir max kullaniyorum
fakat herkezin oldugu gibi benimde bir sorunum var.
yaptigim sahnenin büyüklügüne göre belli ebatlarda render aldigimda
problem yok ama render ebatini büyüttügüm zaman (error creating bitmap)diye bir mesaj aliyorum nedenini ve cevabini verebilirseniz çok sevinirim.
2.çalistigim dosya çok büyük oldugu zaman program herhan gibi islemde disari atiyor vere bileceginiz cevaplariniz için simdiden tesekkür ederim.

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 05/07/2004 :  16:58:48  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Aslinda 3d Studdio'yu ilgilendiren konularda 3ds'yu satin aldiginiz yerden veya discreet'den yardim araminiz daha saglik olur. ben onlar kadar yetkili degilim.

Ama yine de biraz daha bilgi verirseniz (bunu aliskanlik haline getirmenizde de fayda var) daha iyi yardimci olabilirim. "Çalismiyor niye" diye sorulara net/dogru cevap vermek kolay degil: en iyi ihtimal spekülatif cevaplar verilebilir ki bu da cevaplardan çogunun çöpe gitmesi anlamina gelir.

sisteminiz nedir, ne çözünürlükte ne render ediyorsunuz? ne kadar ram'iniz var? ne kadar bilgi o kadar iyi tahmin.

Sevgiler.

/Cuneyt
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 05/07/2004 :  18:03:46  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Not: Baska bir baslik altina altilan konuya iliskin cevabi buraya tasiyorum

quote:

makinenin öz :
p4 3.06 256 mb ekran karti 4gb ram var
su anda 163 mb'lik bir dosya ile çalisiyorum (peysaj) bu sahneyi
render'de (3000 x 2500) ebatlarinda render ettigimde hiçbir problem göstermeden render yapiyor ama ölçüleri yükselttigim zaman (12000 x 10000)'de daha önceki belirrtigim mesaji veriyor.(error creating bitmap) bunu yapmamdaki amaç ise büyük ölçüde resim çiktisi almak için, benim yorum yapmam belki yanlis ama söylemeden edemiyecegim bence program sahnede bulunan objelerin yüzey sayilari ile render ebatini çarparak bir islem yapiyor, bu da programda belirtilen bir takim standartlar var ise onu asiyor. Bu kanaate varmamdaki sebebe gelince ,içerisinde çok daha az obje bulunan sahneyi çok daha büyük ebatlarda render yaptigina sahit oldum (render ebati 25.000 x 25.000)
umarim busefer anlatabilmisimdir
simdiden tesekkürler
erol

/Cuneyt
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 05/07/2004 :  18:32:39  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,

Evet daha açiklayici oldu. Aslinda kullandiginiz 3ds max'in versiyonunu ve 25,000x25,000 render'i gördügünüz sistemin özelliklerini de söyleseydiniz biraz daha net seyler söyleyebilirdim.

Öncelikle 3ds max r6 help'inden alinti
quote:
Tip: When you render a very large image, you might get a message that says “Error Creating Bitmap,” or that says you are out of RAM. If this happens, turn on the Bitmap Pager. You turn on the Bitmap Pager in Rendering Preferences. The Bitmap Pager prevents a rendering from hanging because of overuse of memory. On the other hand, it slows down the rendering process.

Türkçe olarak yüksek çzöünürlükte render aliyorsaniz "Error creating Bitmap hatasi" görebilirsiniz. Bu RAM'iniz yetmiyor demektir. Bu olursa Bitmap pager'i kullanin.... vs .vs...

12K x 10K resim 120 milyon pixel eder. Her pixel için en azindan 8 byte (RGBA + realpixel) harcanacagi için bu 915 MB ram eder. 25K x 25K resim için ise bu 4.65GB edecektir.

Normal sartlar altinda sizin 4GB ram ile 12Kx10K render alabilmeniz gerekli. Burada birkaç problem olabilir.

1)En yaygin problem RAM'ininiz fragmante olmus olmasidir. 3ds max bitmapler için tek parça halinde büyük bos RAM istiyor. Eger RAM'i tek parça halinde bulamazsa allocate edemiyor. Bazi RAM defragmenter yazilimlari olmakla birlikte benim tavsiyem bilgisayari boot edip baska yazilimlari çalistirmadan render etmeye çalisin.

2) Bazi sistemler 2GB ve üstünde RAM kullanildiginda page file olusturmak yerine ram'i kullanmayi tercih ediyor ve sonuçta sorun yasiyor. Bu sistemlerde bilgisayardan RAM "sökerek" 1.5GB'a indirmek bu problemi çözebiliyor (saka yapmiyorum)

3) çok sayida büyük shadow map kullanimi sorun yaratabilir.

Peki sorunu gidermek için neler yapilabilir
1) dedigim gibi yeni boot edilmis bilgisayar ile render etmeye çalisin
2) Shadow map'leri çok büyük kullanmayin
3) bazi sistemler için makina RAM'ini 1.5GB'a indirin
4) Virtual Frame Buffer VFB) kapali tutun
5) Tek makina da olsa network render kullanarak Max'i slave modda çalistirin
6) Gerekiyorsa birden fazla crop region render alip onlari sonra disarida (Photoshop ile) birbirine baglayin
7) Bitmap Pager kullanin. 25K x 25K resimlerin render edilebilmesi sanirim böyle mümkün olacaktir. Ayrintili bilgi için Discreet'in bu konudaki dökümanina bakiniz.

Umarim bunlardan bir ya da birkaçi sorunu çözmenize yerdim eder. Bu arada geometri sayisinin ernder resolusyonu ile çarpilmasi durumu söz konusu degil..

/Cuneyt
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000