Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 hdri ne demek nasil kullanilir?
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

murat
Starting Member

Turkey
7 Posts

Posted - 19/06/2004 :  23:39:58  Show Profile
merhaba cüneyt abi
hdri ne demek nasil kullanilir ve nerelerde kullanilir?
çok saol..

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 20/06/2004 :  14:08:04  Show Profile  Visit Admin's Homepage
HDRI High Dynamic Range Image, yani pixelleri çok parlak ve hassas degerler tutabilen resim demek. Degisik kullanim alanlari var: en yaygini resim ile aydinlatma.

Bu forumda HDRI ararsan daha önce bu konuda geçmis konulari ve açiklamalari bulabilirsin.

ayrica http://arkitera.com.tr/forum/showthread.php?s=&threadid=2653&highlight=HDRI adresinde örnek verdigim bir açiklama daha var.

/Cuneyt
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 20/06/2004 :  22:23:55  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Yalniz ben bu 3dsmax için save as hdri olayini anlayamadim.Yani render çiktisi rgb 0255 degerlerinde olucagina göre hdri olarak kaydetmenin ne anlami varki? Hdrshopta anliyorum resim üzerinde efektler verip panaromic transform yapildigi için ama 3dsmax te zaten render, hdr nin sahip oldugu degerlerine sahip olmuyor diye biliyorum? Bir renderi hdr olarak kaydetmek ne için kullanilir?Jpeg olarak kaydetmekten ne farki olur?

Bu arada Cüneyt Özdas in hdri plugini 3dsmax6 da standart olarak konulmus ayrica Brazil r/s içinde gerçekten tebrik ederim.

emre
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 20/06/2004 :  23:43:20  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Max'de unclamped color diye bir özellik var (help'inden detayli bilgiyi bulabilirsiniz, G Buffer özelligi). HDRI save pugini max'den Gbuffer hesaplamasini istiyor, ve bu unclamped (floating point) renk degerlerini kullanarak save ediyor. HDRI save plugininin bunu max'den renderdan önce istemesi lazim ki max render sirasinda bu bilgiyi saklasin. Bu yüzden render ettikten sonra virtual Frame buffer'daki save as butonu ile resmi save etmek dediginiz gibi 0..255 araliginin disina çikmanizi saglayamiyor. HDRI'in render dialog bix'unda image out kismina girilmesi gerekiyor. Tüm bunlar HDRI'in dökümanlarinda detayli sekilde anlatilmistir.

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000