Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 render hizi
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 04/06/2004 :  23:24:43  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Merhaba,
Bu raytrace rendererlarin hizlari çok tartisilir.Genel olarak hizi islem yapma sayisina bagli degilmidir? Yani bütün ayarlarini esit olarak ayarladigimiz rendererlar ayni bilgisayarda esit render hizina sahip degilmidir?
Bir hiz farki var ise bunun sebebi nedir? Bazi fonksyonlarin digerlerine göre ayarlanabilir olmasimidir sadece? Yoksa rendererin programlama ile yazilis farki hizini farkettirirmi? Yani aralarinda bariz bir hiz farkimi vardir?

emre

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 05/06/2004 :  00:30:18  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Açikcasi rendering yapmak için tek bir yöntem yok. Yapilan her sey aslinda bir çesit fake. Bu fake'i nasil yaptiginiza bagli olarak degisik durumlarda degisik performans yakalayabilirsiniz. Aslinda bu tamamen neyi hedeflediginize ve o hedefi tutturmak için ne tip araçlari kullandiginiza bagli. Kullanicinin ihtiyaçlarini en iyi bilen, "o kullanici" için en dogru renderer'i yapmak için ilk adimi atmis olur. Isin geri kalani o ihtiyaçlari karsilamak için doru araçlari ve teknikleri kullanmakla ilgili.

Bu yüzden mesela birçok amatör (ve haliyle kirik) Brazil kullanicisi Brazil'i yavas bulurken, ILM'in de aralarinda bulundugu birçok profesyönel kullanici oldukça hizli ve saglam oldugunu düsünüyor. Yani 1 plane üzerinde 5 top render etmek konusunda çok iyi olan bir renderer, sinema kalitesinde render almak için hiç uygun ve yeterli olmayabilir.

Bu nedenle rendererlarda bahsettiginiz gibi "esit ayar" pek mümkün degil. O yüzden rendererlari karsilastirmk da kolay degil.

su yazi ilginizi çekebilir:
http://www.zaon.com/company/articles/3d_rendering.php

sevgier

/Cuneyt
Go to Top of Page

Maxii
Starting Member

Turkey
4 Posts

Posted - 06/06/2004 :  01:20:27  Show Profile  Visit Maxii's Homepage
Bence birde nerde ne kullanmayi bilmek lasim(Kendi adma konusayim :)) gecen 1 hafta boyunca kaustik render üzerine çalistim.Makinam p4 2.8 hypert. 2 gbram 256 ram geforce.... çok basit bir sahenin renderi için (Zemin üzerine 3 top ) sürekli bekledim bekledim....( Yaw diyorumki neden bu kadar yavas.)Netteki resimlere bakiyorum. Yapan arkadaslarin sistemleri daha düsük. Deneme yanilma ile yoluma devam ederken yanlisimi fark ettim.(Ne kadar fark ettim bilmiyorum..) Ben isik olarak omniyi kullaniyordum. Halbuki mOmni'yi kullanmaliymisim
saatlerce bekledigim renderi 1 dakikadan az zamanda almak çok hosuma gitti dogrusu.Simdi cici çalisiyorum. (Beni sikan bir konuydu ondan yazdim)

Iyi çalismalar

Edited by - Maxii on 06/06/2004 13:32:09
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 07/06/2004 :  03:25:30  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Bu soruyla birlikte daha baska birçok soruyada cevap oldu...Tesekkürler

emre
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic