Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 Array plugin önerisi
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 01/06/2004 :  16:46:04  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Bir plugin daha önermek istiyorum...
Standart array move rot ve scale özellikleri ile array yapiyor ancak benim bahsettigim objenin tüm özelliklerini içeren bir array sistemi.
Add array operation butonuna basiyoruz objenin bütün fonksyonlarini görüyoruz ayni curve editordeki gibi, mesela küre ise yariçapa 5 birim diyoruz ve çogaltma sayisina göre her bir kürenin yariçapi 5 birim artiyor.Modified ise modifier ayarlarinida ayni sekilde arrayliyebiliyoruz ve bütün fonksyonlar için random özelligide var tabi.Altta bi kutucuk var keyframee sahipse onlarida kopyalayabiliyor ve hatta keyframelere bile offset verebiliyor mesela 0 il 5 arasi keyframelenmis ise biz 3 birim yaziyoruz yeni olusan her bir objenin keyframe i 3 er artiyor 3-8, 6-11 diye gidiyor.Ayrica keyframein sayisal degeride olabilir tabi ivmeler ayni sekilde kaliyor.Bunlar arraylenen objeler için tabi.Ayni objenin keyframelerini arraylemekten bahsetmiyorum.Ve hatta hatta random özelligi bile var.Kisacasi objenin bagli oldugu bütün fonksyonlari içeriyor.
Çoklu ve sirali objeler için kullanisli olabilir.En azindan ben ilk defa script yazmak zorunda kalmistim ama plugin seklinde degildi ayrica bukadar fonksyonelde degildi tabi...

emre

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 01/06/2004 :  16:55:52  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Bence bu en iyi iki sekilde yapilabilir
1. max script ile (max script'in var olus amaci bu tip seyler zaten)
2. parametreleri istediginiz gibi animate edip object snapshot alarak

Bence bu tip isler için plug-in yazmak artik dogru degil. Max script ile de gayet güzel UI'si olan bir araç yazilabilir.

/Cuneyt
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 02/06/2004 :  01:26:38  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Birazdaha ayrintili anlatayim simdi
snapshot, modifier özelliginide koruyabiliyor ama benim bahsettigim çogaltilan objelerin modifier ayarlarini ve keylerinide arraylemek.Snapshotta mesh yapincada keyleri almiyor.Snapshot ile nasil yapilir anlayamadim.
Mesela obje 0 5 frame arasi bend modifier angle i 0'dan 30 derece ye kadar cikiyor.Simdi ben 100 tane çogaltmak istiyorum ve her yeni olusan objenin keyi belirlenen sayi kadar ilerliyor.3 yazinca 2.obje 3-8 arasi, 3.obje 6-11 .... arasinda keyleri oluyor.Yada bend modifierin angle derecesi icin 10 yaziyoruz her yeni olusan objelerin bend modifieri angle i 10ar 10ar artiyor.Hatta grafigide olabilir mesela belirli frameden sonra azalip sonra tekrarda artabilir falan.Çogaltilan objelerin belirlenen bagli oldugu bütün parametrelerinin degisim grafigi.
Aslinda basit gibi görünüyo ama birçok alanda zaman kazandirici olabilir.Eger maxscript ile araç yaparsan adini emrearray koy bence cok uygun, kulagada cok hos geliyor gerçekten sanki süper bisi imaji veriyor hakkatende.Yani düsünsenize 10 tane objenin keylerini sirasiyla ardarda yerlestirmek bile nekadar zaman aliyor.

Aslinda söylede olabilir mesela bu aracimizin penceresine ekledigimiz objelerin keylerini çoklu olarak grafik yardimi ile kopyalayip siraya dizip arttirip azaltip cogaltip random verebilecegimiz birsey.Çoklu objelerin keylerin ayrica zaman içinde degerllerinin degisim keyleri yani diger objelere kopyalanan keylerin ivme grafigi.Yani bu bile en azindan cok yararli.Sirasiyla baslayip biten, artip azalan çoklu objelerin keylerini sirasiyla dizmek cok zaman aliyor.Hatta yapilabilir sayida kalmak zorunda kaliyoruz bazen.Walla adini ne koyarsan koy ama bence bu yararli bisiy olurdu.En azindan keyleri seçip diger objelere kopyalarken offset seçenegi olsa ne güzel olurdu.Multiple copy die bisi mesela kopyalanacak objeleri seçiyoruz ve siraya diziyoruz ve source obje nin özelligini seçip diger objelere sirasiyla degisim offset vererek artip azaltarak ve random vererek kopyalayabiliyoruz bu bile cok guzel.Bagli oldugu keyleri yada modifier parametrelerin ayarlarina kadar hepsi var tabi.
neyse daha fazla uzatmayim.Saygilarla...

emre
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000