Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 text kaplama plugin önerisi
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 30/05/2004 :  19:38:50  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Merhabalar...
Bilindigi üzere 3dsmaxte text map yok ama neden olmasin?
Standart text spline yaptigi için özellikle uzun metinler performansi düsürüyor.
metin yazilari gerektiren kaplamalar icin diger programlardan bitmap olarak kullanmak zorunda kaliyoruz.Çözünürlükte performans ve kalite acisindan sorun olabiliyor.Procedural olarak text map olursa sizce nasil olur?
Birde spline text shape karakterlerin kenarlarindan stroke ederek spline yapiyor zatende öyle yapmasi lazimda ortasindan tek bir spline ile karakteri çizen bir plugin peki nasil olur? mesela "o" için donut yada tube degilde circle çizmesi gibi.Bunu edit spline ile yapabiliriz tabi ama uzun metinlerde cok zaman alabilir.Gerçi bu pluginin yapilisi biraz zor olabilir tahminimce karakterlerin biçimlerinin hesaplanisi açisindan.Ama yinede bu öneriyi görüslerinizi almak üzere sunuyorum.Sizce nasil olur?
Saygilar...

emre

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 30/05/2004 :  21:48:26  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,
bence yaziyi texture olarak run time hesaplamak oldukça pahali (yavas) olur. O tip texture map yapmayi düsünmüstüm ama neticede hizli olmasi için yine belirli bir büyüklükteki bitmap içerisinde cache'lemek gerektigine karar verdim bunun da disarida yazi hazirlamaktan çok farkli olmayacagini düsündügüm için vaz geçtim.

kalinliksiz yazi spline primitive'i daha bir olasi ama sanirim fontlar zaten iç ve dis çeperler ile kalinlikli tanimlaniyor. Bu yüzden fontu kalinliksiz hale getirmeye ugrasmak gerekir; çok kolay bir problem olarak görünmüyor su anda bana. Bakmak lazim.

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

emrea
New Member

Turkey
50 Posts

Posted - 01/06/2004 :  03:39:09  Show Profile  Visit emrea's Homepage
Kalinliksiz yazi isini bence bosver çünkü galiba handmade yapmak daha kolay.3dsmax için çok kullanisli birseyde olmaz zaten.Daha lüzumlu pluginler vardir eminim üzerinde çalistigin.
Iyi çalismalar...

emre
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000