Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 Toon Simule. Render
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  00:02:50  Show Profile
Selamlar .

Genellikle sorunumu forumlari gezerek cozerim fakat is hayatim boyunca hic bulunmadigim bir projede yer aldim ;

Bir motor firmasi için çizgi film reklam projesi yapiyoruz 4 kisilik bir ekipte 3d similasyon (camera), final render ve background yapmakla görevliyim. Görevim geregince renderda problem yasiyorum
problemim : projede ekipce alinan ortak karar geregince filmin ilk planinda bulunan toon karekterler (aslinda gerçekci cizgi) 3d ortaminda kaplama olarak yerlestirilecek ve hali ile render alinacak

1 karekterleri plane obje olarak kullandim kaplamalar karekterci arkadaslar tarafindan hazirlanmis aplha li sirali targa (animasyon) >->

2 : Cizgi film1 deki arka plani toon render yapmayi planlamistim fakat arka plan toon render yapmam icin fazla ayrinti modellemem gerekiyordu.(Arka plan 50 Binadan olusan bir cadde) Ayrinti yapmamak icin binalara toon tarzi kaplama cizdim

Sorun :
max default scanline render catmull-rom map filter kullandim render sonucunda kaplama cizgileri bazi karelerde blur bazi larinda ise netlesiyor diger filteleri denedim onlar daha berbat sonuc verdi
cozum icin brazil i denedim image sampling p3 olarak kullandim ve sonuc iyidi fakat hiz asiri dusuktu sahne toplam 1540 face pal boyutlarinda bir kare 52 dakika surdu bitmesi gereken 250 kareden olusan 3 film var ve her film 3 ayri render alinmasi gerekiyor kompozit oncesi icin planlamada render icin 1 gunum var 15 render makinasi mevcut ve zaman yetmicek acil bir cozum bulmam gerekiyor 5 gun sonra renderlari baslaticam yardimci olucaginizi umut ediyorum. Iyi calismalar ..

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 14/03/2004 :  00:43:16  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba Blame,
Ilk olarak bu forumu açtigimdan beri dilimde tüg bitmesine neden olan "yasal olmayan yazilimin teknik desteginin, bu yazilimi gelistiren programcidan isteme" cesaretini siz de göstermis oldugunuz için sizi "de" kutluyorum

Sizdeki brazil'in yasal olmadigini nerden mi biliyorum: çünkü Türkiye'den satin alan daha olmadi, ama kime sorsaniz kullaniyor: bir millet bu kadar hirsiz olabilir. Eger Brazil'in demo versiyonu olan Rio'yu kullaniyorsaniz (ki sanmiyorum zira 512x384 reklam için yeterli bir çözünürlük degil), yine de yasa disi bir is yapiyorsunuz: zira Rio ticari islerlerde kullanilamaz (Bkz. EULA)...

Size çalinti programlariniz ile bol sans diliyorum, bilgilerimi benim maasimi ödeyen sevgili müsterilerime saklamayi daha uygun buluyorum. ~$15,000 hardware yatirimi olan ve 3 reklam filmi yapan bir firma da çalinti kullanirsa, ölelim zaten.

Sevgiler

/Cuneyt
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  00:44:24  Show Profile
bide sormayi unuttum sana ozel bi soru sence 3d nin siniri varmi
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  00:51:58  Show Profile
soylemeyi unuttum ki bunu tum alem yapar brazil renderi full denedim cunku belirtigin gibi trial versionunda boyut kisitlamasi var denemem icin bunu yapmam gerekiyordu ticari programci olarak brazil render i prof(parasal) projelerde kullanmadigima emin olabilirsin bunu sana ispatlamamim bi yolu yok (belki vardir) sadece kendime özel calismalarimda bazen kullaniyorum (kendimi gelistirme amaci ile ) crack olayi seni baya yipratmis belli fakat biliyorsun sende bir turksun ilk kullandigin delphi yada c++ yi paranlami almistin merak ediyorum
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  00:54:37  Show Profile
+ olarak brazil i calistigim firma kullanmiyor denemek icin ben kurdum ve ayni hizla kaldirdim
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  01:09:54  Show Profile
yazmam gerekiyor;

brazil full crack i ben kullaniyorum firmam brazilin en oldugunu bile bilmiyor ki ben bunu patronuma 4 aydir anlatamadim montaja 100.000$ yatiran ama temel gelir kaynagi 3d olan bir firma 3d icin toplam duz hesap 30$ harcamis istersen 3 dk yerimde ol ve bunu buyuk parali patrona sen anlat firmam icin degil kariyerim icin hirsizim
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 14/03/2004 :  01:22:20  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Merhaba,

quote:
Originally posted by Blame
istersen 3 dk yerimde ol ve bunu buyuk parali patrona sen anlat firmam icin degil kariyerim icin hirsizim

3 dk degil 4 yil senin yerinde oldum, 1995-1999 arasinda Compugraf'da TV için reklam filmleri yaptim. Simdiyi bilmem ama o zaman hiç bir reklam kirik program kullanilarak yapilmadi, birçok plugini belki de Türkiye'de ilk (ve sanirim tek) alan biz olduk. Patrona "Bu plugin bu proje için bize lazim, kirik yazilimin dertleri ile ugrasamayiz" dedik ve aldirdik. Hem firma hem de kariyerim için çok da iyi oldu.

Sana yardim etmek için tek söyleyebilecegim 3ds max'in sampling ve filtering özelliklerini kitaplarinda (ama sanirim kitaplari yoktur, o yüzden help file'indan) okuman. max ile de bir dereceye kadar iyi AA alabilirsiniz. Hem dökümanlari okumak kariyere de iyi gelir

/Cuneyt
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  01:24:23  Show Profile
yaa kusura bakmayin is yogunlugu yuzunden yazmam gereken seyleri sira ile yaziyorum buda kendime cevap veriyormusum gibi oldu biraz biseyi yanlis yazmisim simdi farkettim 30$ 30.000$ acayip bir yanlis iyi vezne memuru olmamisim
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  01:34:37  Show Profile
Sani(cuneyt , Lutfen baska arkadaslar bu dialoga karismasin(farkindayim bu bir forum ) ) bukadar sinir edicegimi bilseydim 3dye baslmazdim beni bu kadar dumur ettin ki ben besledigim baliga aaa fish diyen insani azarladim daha dun evet buyuk bir pot kirdim ama en azindan bunu sana itiraf ediyorum ve bunun senin forumun var oldugunca diger insanlar tarafindan okunacagini biliyorum (silmezsen eger) yarin istifa etmek ve projeden cekilmek isterdim (keske helpi okuyabilseydim) ama sozlesmem var sana soz bir daha 3d ile ilgilenmicem (proje bittikten sonra askere gidiyorum sonrasi hesapta yok (standart asker olacak genc pisigolojisi))
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  01:39:43  Show Profile
bide sunu belirtmeden edemicem 3 dk degil 4 yil senin yerinde oldum demissin sonraki yazdigin cumleye bakiyorumda sen en azizndan istedigini yaptirmisssin .. sana basarilar (gerci turk mantigina gore basarmisssin ) arti mutluluk diliyorum sana olan saygim dahada artti umarim istedigin varlik olursun ( bill gates ta ne istedigini bilmiyor : mail basina para alalim ( belkide ben yanlis anladim ))
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 14/03/2004 :  01:55:35  Show Profile  Visit Admin's Homepage
quote:
umarim istedigin varlik olursun ( bill gates ta ne istedigini bilmiyor : mail basina para alalim ( belkide ben yanlis anladim ))

... ve yine standard olay olur:
Yayinladigim bu kadar free plugin, bilgi paylasimi için açilan su anda okudugunuz "bu" forum, diger forumlarda yazdigim binlerce mesaja ragmen, insanlara bedavaya ne verdikleri bilinmeyen birileri -ki genelde çalinti programi için talep ettigi teknik destegi alamayan kisilerdir- beni "paragöz" ilan eder.

Millet olarak herkes yaptigi için can-i gönülden benimseyip yaptigimiz seyleri, koyun psikolojisinden kurtulup kendi mantik ve vicdan süzgecimizden geçirmemiz dilegi ile....

/Cuneyt
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  02:08:37  Show Profile
Cuneyt ( :)abi ) biliyorum bircok soruna cevap veriyorsun o yuzda pratik olsun duz olsun diosun seni fazla yormak istemiyorum (ulan istemeseydin niye yaziyorsun gecenin bu vaktinde dedigini hisseder gibi oldum neyse ) ya zamanim yok yarin bu problemi cozmem gerekiyor senden brazil ile degilde baska nasil bi yontemle cozebilirim bunu istiyorum aslinda bunu en basta yazmam gerekiyordu neyse klavye kullanmak icin ii bir neden oldu (benim icin senin icin kötü tabe) aslindaa brazil disi sormak pek manasiz gelebilir ama foruma baktimda % 40 dan fazla soru bole bende sorum dedim hadi bakalim brazili kullanmayan maxi nasil kullanirsin desene yada sorunumu cozmeme yardimci ol lutfen
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  02:26:34  Show Profile
yaniliyorsun standard olay bu sefer olmaz standard disi bise olur ki bizim dunyamizda olan budur en azindan senin standartlar disi biri olarak goruyorum amacim seninle tartismak degil senden bise ogrenmekti ve ogrendim azimin payinin nekadar oldugunu ama ben bunu istemiyordum belirtigim gibi (ki belirtemedigim bende farkindayim )
brazil disinda ben bu isi naaasil bitiririm ama artik cevap yazmana gerek yok yazicagini tahmin ediyorum 5 gunum var artik 4 gunum kaldi 6 saat sonra toplanti alicaz senle tartisma suresi icinde sorunu cozdum galiba su anda render aliyorum 5 kare 3 ü tamamlandi (sorun cozuldu (beni bu saate kadar tuttugun icin saol )(Ulan amma parantez kullaniyorsun diyene)) Bu arada sorunu cozen Murat Bozkurta COk Cok Thans. (klasik turk tesekkürü)
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  02:29:27  Show Profile
tüm millet hepinizden kurdugum yanlis cumleler ve kelimeler icin ozur diliyorum bana affedin .KlasTd
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 14/03/2004 :  02:39:53  Show Profile  Visit Admin's Homepage
quote:
cozuldu (beni bu saate kadar tuttugun icin saol

Rica ederim o tesekkür asil bana ait! Sana örnek hazirlamistim ama post ederken gördüm ki sorunu çözmüssün. Neyse bari resimler bosa gitmesin:

Max Scanline'in default texture filitresi

Scanline render SAT (Summed Area Table) filitre ve malzeme Supersampling'i ile

/Cuneyt
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  02:42:09  Show Profile
Cuneyt bana bukadar gicik olma senin maasini odeyen firmaya zarar etdiren kiriciya kufur et o a herif adam olsa idi bizim brazil kullanmamiza izin vermezdi ve bizde brazili bu kadar konusmazdik gerci ben kullanmiyorum sadece deneme yapiyorum _dermisim_(standart turk burcuva kelimesi) acaba blur stududios kendi render plug-in nimi yazdi niue turk max kullanicilari brazil almiyor ulan bir cift islemciden cok dahami pahali al gigsin demiyor nedeni :brazil bir cift islemci kadar kullanici hatasi demiyor ,?
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  02:52:52  Show Profile
sana ne diyicegimi bilemiyorum isterdimki patronum bu formu okusun bir sfd gibi beni bunyesinden silsin sana ukala cevaplar yazdim sen gecenin bu saatinde bana cozum bulma derdine dustun sana sabahlar olmasin (iyi gününde , böyle dua olurmu ) iyiki varsin (ne demek istedigimi anlatmisimdir insallah( umarim dicektim onudu standard disinda goruceginden demedim (demedigimi trib olarak anlama (sizde anlamayin ))) yuzyillar icinde bir mucize turk dogar die bosuna dememisler (f. d.) basarilar . (icten :))
Go to Top of Page

Blame
Starting Member

Turkey
14 Posts

Posted - 14/03/2004 :  03:12:27  Show Profile
forum server hatasindami yoksa benim baglantimdanmi tespit edemedim msg lar zamansiz gidiyor haberin ola bide sorunum bu forum uzerinden cozulmedi ekipten bir arkadas olan murat bozkurt hocam tarafindan cozuldu neyse cuneyt (abi diycem ama yasini bilmiyorum) te cozdu (denemedim ) forumdan dolayi ve bu standart turklerle muattabindan dolayi sana ve(a)ry thanks.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000