Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 yeni okuyablmis oldugum KIRIK mesajlar uzerine
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

bdelice
Starting Member

Turkey
7 Posts

Posted - 04/09/2003 :  02:31:45  Show Profile  Visit bdelice's Homepage

ya cuneyt, hani gecen zamanda biseyler yazmistiniz ya, hani yaklasik 6 - 7 ay surmustu, neredeyse her gece, yataga girdiginde kafanda bi suru donup duran kod parcalari ve cozum aramalarla, stresten, sikintidan dolayi calistigin masaya dokulen saclarla, o surec icinde uykuyu, yemek yemeyi hatta tuvalete gitmeyi bile geciktirmeyi neredeyse zorunlu hale getiren kafa patlatmalarla, yuzlerce sayfa notlar, diyagramlarla, ve en onemlisi de senin vucudunun odedigi en buyuk bedel olan beyin yorgunlugu ve buna ek olan kas, eklem yorgunluklariyla yazmis oldugun programlar icin valla sana cok tesekkur ederim...buyuksun...gururumuzsun...Turksun abi sonucta!

iyi, guzel..ben simdi bunu kurdum abi..saol yazdigin icin...guzel calisiyor ne hos. saol...ama soz valla alcam bunu zamani gelince...param olunca..e hakliyiz di mi ama ogrenciyiz paramiz yok...yukarda anlattigim sikintilarini bu durum onemsiz kiliyor. ya cuneytcim allahtan seni, bu ürünleri yazarken seyretmedim..o zaman o KIRILMIS programini(nekadar asagilik bi tabir) kurarken vicdan azabi cekecektim iyiki izlememisim..ya ama, hani ben de turkum bi yerde yaa!

ne kadar salak bi durum di mi arkadaslar. en basitinden KICI KIRIK BIR ACTION SCRIPT YAZAN VAR MI ARANIZDA, soole "vay anasini ne guzel bi navigasyon sistemi yaptim be ikinsalar yapamazlar valla " dediginiz?

ya da iki uc tasarim parcasi tasiyan, size ait oldugunu dusundugunuz efectler yaptiniz mi? bunu dusuk seviyelerde bile yapabilen biriyseniz onu hemen KORUMAK isterdiniz. kimse kopyelemesin isterdiniz. ama keske onun biri tarafindan kullanildigini gorseniz! iste o zaman burada solenip de bir turlu kalin kafalara giremeyen konu anlasilabilirdi. ve burada yaptigim karsilastirma pink floyd beste ve duzenlemeleri ile mustafa sandal isi arasindaki benzetme gibidir.

ground zero-g0 demis ki 12-05-2003 de :

"...ben tabiki yazilimi üreten ve emk veren insanlarin haklarinin
korunmasi taraftariyim. Ama bu programlari ögrenmek amaciyla kullananlarin da bazi haklari var. onlar zaten belli imkanlara kavustuklarinda bu programlari satin alacaklardir. çünkü bu insanlar çalistikalri sirketlerin b.sayar ya da program konusunda hiçisey bilmeyen ve bunun nasil bir yatirim oldugundan haberi olmayan patronlari degiller. bunlar bu programi kullanan insanlar ve her islemde tekrar tekrar hayran oluyorlar sizlere..."

yok boyle bisey arkadaslar. bunlar yapilan yanlisin -cok zor gelen
muhasebe edip yorumlama eyleminin- uzerine cekilen kolay bi astar. bu ayni zamanda gercekten yapilmasi gereken "para olunca aliriz" eylemini korerten bi mantik. insan ac bi yaratik. ne kadar para kazansa o kadar param yok diyen bisey. ben yeni yeni farkediyorum kendimi kandirdigimi. ve hala o kadar site yapip iyi para kazandigim halde 300-400 dolar verip de flashi satin almamis bir adamim!

oyle bir kandirmaca ki bu, sadece yazilimda degil araklamasi kolay hale gelen her alanda uygulamaya girisiyor insan...aranizda gonul verdiginiz müzisyenlerin albumlerini alaniniz var mi son zamanlarda? ya da bir barda, konserde duyup da "vay be ne kadar basarili ve etkileyici parcalar, albumunu almak lazim" lafi yerine ne kadar siklikla "hemen indirmek lazim" diyorsunuz?

ben sesini ve o sese ruh veren bestecisini bir kenara birakarak zuhal olcayin albumunu indirdigimde sadece kendimden utanmakla yetindim. ama o albumu alarak huzura kavusmak ve bu saplantidan kendimi siyirmakta attigim adim hepimize yakisan dogru bir davranisti arkadaslar.

paramiz olunca aliriz meselesine tekrar donersek, icinizde kac kisi 15-20 dolara kiyip da en azindan winzip, getright, edonkey, imesh gibi programlardan en azindan birini satin almistir? arkadaslar "binlerce dolarimiz olsa aliriz senin pluginlerini, ya da max'i" diyoruz ama cok fazla dusunmeden bir gunde harcadigimiz paralarla, bilgisayarimizda bize yardimci olan basit yazilimlari alacak durumdayken bunu yapmiyoruz..bu da yukarida bahsettigim lafin insanin kendi kendini kandirmasi oldugunun guzel bir ornegidir. ve bunun da farkindayizdir bu lafi solerken.

bu isin ciddi bir ahlak meselesi oldugunu ve icten gelmesi gerektigini anlamak ve gerekirse bunun icin kendimizi zorlamak zorundayiz.

makineler, iclerinde crack dosyalari olan yazilim klasorleriye dolu. acikcasi bu halde kendimi bulmus olmak icimi izlatiyor."umarim olur bi gun", "isallah yapariz" falan demek istemiyorum...bu da topu baskasina atmaktir, kacmaktir. bunu yapicam. yapmaliyim. bu isten para kazaniyorum ve ben de, bu konulara asiri derecede caylak bi modda baslamistim.

para kazandiginizda vaatler, sozler hatirlanmiyor arkadaslar. bunu

unutmayalim.

sevgiler.
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.05 seconds. Snitz Forums 2000