Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Türkçe - Genel
 Yazilim Destegi
 CAD Tabanli Mühendislik Yazilimlari
 Forum Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

crow
Starting Member

3 Posts

Posted - 11/05/2003 :  03:44:50  Show Profile
Selam.Ben uzunca bir süredir c/c++ ile ugrasiyorum.Ancak nasil bir yol takip etmem ve ne ögrenmem gerektigi konusunda hiçbir bilgimin olmadigi bir problemim var.Yazacagim programlarda CAD tabanli bilgi girisi veya sonuçlarin grafik olarak sunulmasi gibi birtakim seyler kullanmak istiyorum ancak, bu konuda herhangi bir bilgim yok.OpenGL mi ögrenmeliyim, sadece Borland c++' in sundugu olanaklar yetermi,yeterse bunlar neler, vs.Bu konuyla ilgili kaynaklara nasil ulasabilirim.Yazilim konusunda yeniyim ve zaman kaybetmemek için dogru bir sekilde yönlendirilmek istiyorum.Bana yardimci olursaniz sevinirim.

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 12/05/2003 :  15:38:40  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Açikcasi ben basit grafikler ve testler için GDI komutlarini kullaniyorum. Ama yogun çizimler olacaksa ve iyi performans bekleniyorsa DirectX veya OpenGL kullanmak tabii ki faydali olur. Eger CAD derken 3D ksatediyorsaniz zaten donanim destekli çizim açisindan OGL yada D3D kullanmak nerdeyse kaçinilmaz olur...

Ben D3D veya OGL ile ciddi sekilde ugrasmadim, deyatlar konusunda çok faydali öneriler verebilir miyim bilmiyorum.

/Cuneyt
Go to Top of Page

crow
Starting Member

3 Posts

Posted - 12/05/2003 :  20:42:37  Show Profile
Sanirim sikintimi dahah anlasilir bir dille anlatmaliyim.Ben bir insaat mühendisiyim ve dos ortaminda çalismaktan sikildim.C++ Builder ile çok uzunca bir süre ilgilendim.Ama bir türlü çözemedigim sey, bu yada baska bir dille kullanici arayüzünde çizim yaptirarak, geometrik data girisini saglamak ve yazdigim programla yapdigim çözümlemelerin sonuçlarini, exel vb gibi programlara tasimadan, programin içinde ilgili grafiklerde çizdirebilmek.Yani grafik animasyon vb seylerle ilgilenmiyorum çünkü bunun için çok geciktim.Kimseden bana oturup zamanin ayirmasini istemiyorum ama bilgisayar mühendisi olmadigim içinde gidecegim dogrultuyu seçemiyorum.Yinede cevap almak çok güzel, çünkü artik bu konu sanki büyük bir sirmis gibi gelmeye baslamisti.Ilgilendigim konuya misal vermek gerekirse AutoCAD vb programlardaki gibi,çizim yapilmasi,yapilan çizimin binary dosyalarda saklanmasi veya exelde ki grafik çizimleri.Cevap için çok tesekkürler.
Go to Top of Page

Admin
Forum Admin

Turkey
649 Posts

Posted - 12/05/2003 :  23:04:39  Show Profile  Visit Admin's Homepage
Simdi dedigim gibi basit islemler için Windows API'sinin GDI (Graphical Device Interface) komutlarini kullanmak uygun olur (ben onlari kullaniyorum)... Kullanimlari için Microsoft platform SDK'sindan GDI kismini kullanbilirsiniz. yada windows programlama ile ilgili bir kitap edinebilirsiniz.

GDI komutlari line, rectangle, arc, text gibi basit "primitive"leri içeriyor. onlari kullanarak istediginiz seyleri çizdiriyorsunuz. Mouse mesajlari ile de koordinatari okyabilirsiniz. bunlardan daha high level komutlar sunan kütüphaneler olabilir (graph çizdirmek için componentler falan). Ama onlari ben pek bilmiyorum.

/Cuneyt
Go to Top of Page

crow
Starting Member

3 Posts

Posted - 13/05/2003 :  00:26:58  Show Profile
Sanirim simdiye kadar yeterince ilgilenmedigim Windows API olayina istirak etmem gerekecek.Kaldiki bazi arastirmalarimdan ögrendigime göre bizim meslekte kullanilan bir çok tasarim programi Open GL platformuna tasinmis(Bilgisayar Müh. olmadim için bazi terimleri yanlis kullanabilirim).Bununla ilgilide kaynak ariyacagim.Bahsettiginiz komutlari kullanarak ekrana çizim yapan bir iki denemem olmustu.Ancak yapilan çizimleri saklamak konusunda takilip kalmis ve picture olayinin ötesine geçememistim.Daha high level komutlar sunan kütüphaneler bulsam bile GDI 'yi iyi bilmeden bu is olmayacak sanirim.Artik bir baslangiç noktam var.Tesekkürler.
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 Forum Locked
 Printer Friendly
Jump To:
Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.08 seconds. Snitz Forums 2000