Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Türkçe - Genel
 Diger
 montaj

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Kisses [:X]
Question [?] Sad [:(] Shock [:O] Shy [8)]
Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P] Wink [;)]

-  HTML is OFF | Forum Code is ON

Check here to subscribe to this topic.

T O P I C    R E V I E W
levent Posted - 29/08/2003 : 04:31:12
selam
matte shadow gusel calisiyo (refractionunda biras problem var gibi ama render programlarinda daha ii sonuclar aliniyodur herhalde) ancak zoom yapamiyoz yada kamera donduremiyoz kamera dondurme icin background resmini silindir sekilde hazirlayip cilindirical map olarak atadim ancak pek kullanisli olmadi milimetrik calismak nerdeyse mumkun diil cunku zoom yapamiyom background view goruntusune. tabi ayni sekilde kamerayi mekanin icinde hareket ettiriyorum etkisinide veremiyorum cunku yine zoom yapamiyorum.
( tamam kamerayi uzun bir ugrastan sonra dondurmek yada zoomlamak mumkun matte kapli cisimleri acilara gore animasyona sokup kaydirmalar yaparak hareketli maskeler olusturmak mumkun gibi gozukuyo ama pratige doktuumde biyerler mutlaka acik veriyo
ihtiyacim olan sey su:
bacgraundun screen gibi arkada duz bi sekilde durmasi ancak bacgrounda zoom yapabiliyo ve kamerayi saga sola kaydirabiliyo olmaliyim
eger bunu saglarsam sag sol hamlelerimle kameranin donusunu ileri geri hamlelerle yada direkt objektifle zoom yapabilirim.

matte objeleri bir silindir icine yerlestirmek ve camera hareketleriyle birlikte matte objeleri uygun sekilde deforme etmek ve kaydirmak ve bunlari milimetrik gerceklestirmek oldukca zor(herseyden once backgound wiew resmi sayfa yenilemeyi dusune dusune gerceklestiriyosa imkansiz gibi bisi.sahsen ben beceremedim.)
tabi bide hareketli bir background dusunursek(hoplayip ziplayan insanlar ,bortu bocuk ,ruzgarli hava ihtimalini hic hesaba katmiyorum bile.tum bunlari matte objelerle maskelemek ve bu objeleri silindirikal sekilde dizip camera hareketlerine uygun animasyona sokmak. Bu belki mumkun bisidir ama daha basit bi yontemi olduguna inanmak istiyorum

bir material plugini olmali ve bunun environ mappinginde extra bir secenek olmali ve bu x secenegi screen gibi arkada duz duruyor ama kamera hareketlerine izin veriyor olmali

boyle bir plugin varmi yada script kodla bunu screene eklemek mumkunmu?
(script koddan anlamam ama mumkunse bi sekilde anlayan birilerini bulabilirim)
yada
matte shadowun enviroment map siz uygulama yontemleri olan baska bi pluginimi var?(bole bisi bulamadim hic bi yerde[matte shadow seklinde aradim belki o yusten bulamadim])

yada
matte shadow yalniz kucuk montajlama islerinde kullaniliyor ve maxin sinema icin pek tercih edilmemesinin nedenlerinden birisi bu
diyebilirmiyiz.
yoksa 3d programlari montaj islerinde kullanilmiyor ve benim arayuzunu bile gorme firsatimin olmadigi after effecktemi yapiliyor.
2d bir program fikri montaj icin pek mantikli gelmedi bana
tabii programi gormedim o yusten bisi solemem pek dogru kacmaz sanirim.

montaj arastirmasina yeni basladim o yusten boyleyim

2   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
levent Posted - 28/10/2003 : 18:30:16
rahatlatici oldu.
evrioment ve matte object le bu isi yurutemiyom ve bu normal bisimis
biras tutorial buldum yakinda yollayacaklar bana.
sanirim after effecte giris yapicam.ve birasta maxla mix yapicam(camera tracker,map ve matte)
tesekkur ederim
kendinize ii bakin.
Admin Posted - 23/09/2003 : 16:02:36
Merhaba,
bacground'u spherical (hatta denediginiz sekilde cylindirical) environment map yaparsaniz kamera yönüne ve açisina tepki verecektir. Ancak unutmamak lazim ki backgrond her zaman "çok" uzaklikta var sayilir, yani kameranin yer degistirmesine tepkisizdir. Ne yapmak istediginizi tam anlamadim ama camera mapping diye bir yöntem var. Bir resmi cisimlere kameranin o andaki posizynuna göre "giydirip" sonra resmin cisimlerin üzerlerinde yapisik kalmasini sagliyor. Belki de isinize yarar: biraz onu arastirin isterseniz.

Ancak matte object malzemesi gerçek anlamda compositing islemi için yeterli degil bence de. Dediginiz gibi bazi etiler de compositing ile disarida yapilmali.

Umarim faydali olmustur

Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000