Cuneyt Ozdas Forum
Cuneyt Ozdas Forum
Home | Profile | Register | Active Topics | Members | Search | FAQ
 All Forums
 Türkçe - Genel
 Diger
 HDR image yapmak

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Kisses [:X]
Question [?] Sad [:(] Shock [:O] Shy [8)]
Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P] Wink [;)]

-  HTML is OFF | Forum Code is ON

Check here to subscribe to this topic.

T O P I C    R E V I E W
aydin Posted - 14/01/2004 : 15:01:11
önce yeni forum elemani olarak selam cüneyt, HDR image cikti karsima 3d ile ugrasirken aradim taradim netten hakkinda her seyi ogrendim iyi guzel avantajli ve super bisey bu tür image lari kullunmak da 24 bit lik bilgisayarimda HDR image uretebilirmiyim? HDR Shop programini da indirdim ama bu program olan bi hdr image a gereksinim duyuyor, nette hazir image lar yerine kendim nasil yaparim? HDR imagla ayni derinligi veren digital fotograf makineleri var mi onlardan cekip mi uretmeliyim varsa modeli konusunda bilgi verirsen sevinirim, eger boyle bisi yoksa (bunu ben attim cünkü dlmyabilir :) nasil uretebilecegim konusunda bilgi verebilirsen sevinirim , zaman ayirdigin icin simdiden tesekkurler, iyi calismalar...
14   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
redmd Posted - 21/08/2004 : 09:40:17
cok tesekkur ederim zamanini verdigin için sagol hocam
Admin Posted - 19/08/2004 : 16:14:55
1)
Daha önce bahsetmistim:
quote:

En sik kullanim skylight (dome light da deniliyor) üzerine kaplanarak elde edilen "resim tabanli aydinlatma". Ayrica reflection map olarak HDR resim kullanarak yansimalarin daha gerçekçi görünmesini....

Yinelersek aydinlanma için skylight'a (ya da benzeri küresel isik kaynaklarina) texture map olarak, Daha dogru reflection/refraction için reflection/refraction/environment kanallarina atamak lazim

2) Istersen yapabilirsin. Ama gerek yok, genelde internette bulabilecegin yaygin HDRI resimleri kullaniliyor

3) aydinlanma için gerek yok, ama isik kullanirsan ziyani da yok. Bazilari sert gölge almak için en parlak yerlere isik koymayi tercih ediyor.

Yine daha önce söyledigim gibi, http://www.splutterfish.com/sf/sf_gen_page.php3?page=plugins adresinden Brazil r/s'in bedava versiyonu olan Rio'yu indirin, kurun ve ayni sayfadan bulacagini tutorial'i adaim adim uygulayin: göreceksiniz ki HDRI, kullanim alanlari ve püf noktalari hakkinda birçok sey ögreneceksiniz.
redmd Posted - 19/08/2004 : 15:38:57
cüneyt hocam hdri hakkinda bircok deneme yaptim ama basarisiz oldum max6 da hdri uzantili resmi bir cok kanala atadim ama yinede gercekci görüntüler alamadim ilk olarak environment
kanalina atadim sonrarender ettim olmadi material editor de diffuse kismina hdri formatli resmi atadiktan sonraobjeye atadim rendir ettim yine olmadi helpina baktim ama sdece
hdri in materil editore nasil verilecegi hakkinda yorum yapilmis
(1) max6 da hdri formatli resmi gerçekçi render almak için nereye atamak lazim environment ta mi yoksa diffuse kanalina atayip nesneyemi
vermem lazim
(2) yoksa kendim sphere koyup kendi environment timi olusturduktan sonra buna hdri formatli resmi atamammi lazim
(3) hdri resim kullanirken isik kullanmalimiyim hangi isik daha iyi
cüneyt hocam uzun uzun sordugum için özürdilerim vaktin varsa bana cevap verebilirsniz sevinirim
sevgiler
Admin Posted - 15/08/2004 : 15:10:42
XSI plugin yapisi konusunda pek bir bilgim yok maalesef. Ancak genel olarak bence önce script dile ile (tahminimce XSI da script dili içeriyor) genel konsepleri oturtup sonra derlenmis plugin seklinde gelistirmek iyi bir yaklasim olabilir.

Ben su anda is yogunlugum nedeniyle böyle birsey düsünmüyorum.
redmd Posted - 14/08/2004 : 17:05:27
bu arada abimle birlikte plugin yazmaya çalisiyoruz etrafimizdan baya bir ilgi geldi bu ise
abim softimage kullandigi için ilk önce ona yazmayi düsünüyoruz visualbasic kullanarak yapmayi düsünüyor bu pluginin amci her hangi bir nesnenin baska bir nesneyle çarpismasi sonucu olusan
olaylari canlandirmaya yönelik bir plugin örnegin bir bezbol topunun cama çarpmasi gibi
dagilan camlar camlarin çarpisma ayrlari dagilma gibi bögle olaylardan olusan bir dizi olaylari olusturabilecek bir plugin böyle bir plugin yazmak için nerden baslamak gerekiyo acaba ziz boyle bir plugin yazmayi düsünüyormusunuz veya plugin yazmak isteyen arkadaslar varsa beraber çalisabiliriz

sevgiler
redmd Posted - 14/08/2004 : 16:13:10
tesekkür ederim vaktini verdigin için sagol
Admin Posted - 13/08/2004 : 18:34:15
Kisaca söylemek gerekirse HDRI'in normal resimden farki yok. En sik kullanim skylight (dome light da deniliyor) üzerine kaplanarak elde edilen "resim tabanli aydinlatma". Ayrica reflection map olarak HDR resim kullanarak yansimalarin daha gerçekçi görünmesini, "motion blur" ve "Depth of Field" sonuçlarinin da daha iyi olmasini saglayabilirsiniz.

Maalesef benim de adim adim deneyip yazacak vaktim yok su siralar. Ancak daha önce verdigim linkdeki tutorial'i incelerseniz faydasi olur diye düsünüyorum: adim adim giden bir tutorial o. Brazil skylight yerine max'in kendi sky light'ini kullanarak ayni etkileri alabilirsiniz diye düsünüyorum.
redmd Posted - 13/08/2004 : 18:08:58
peki max 6da hdri resimleri ile nasil render edildigini biliyormusun senin bukonuda vaktini çaldigim için cok özürdilerim ama cok yogun çalistigim için kisitli zamanim var bir reklam firmasi için 3d modeller üretiyorum bunlarin içnde kiristal modeller de var bunlari hdri resim kullanarak render etmek istiyorum eyer vaktin varsa max6 da nasil yaparim bu isi
bana söyleye bilirsen sevinirim cevap verdigin için sagol
Admin Posted - 12/08/2004 : 13:51:54
Ben de "max'de HDRI nasil yaparim" diyince max kullanarak HDRI resim üretmek istiyorsun sanmistim. Sen HDRI resimleri kullanarak ayndinlanma yapmak istiyorsun belli ki. http://www.splutterfish.com/sf/sf_gen_page.php3?page=plugins adresinde bir HDRI tutoral var. 3ds max, Brazil ve Splutterfish'in HDRI pluginini kullaniyor. Brazil'in bedava sürümü olan Rio'yu da ayni sayfada bulabilirsin. Eger max6 kullaniyorsan HDRI pluginine ihtiyaç yok zira max 6 ile birlikte geliyor kendisi.

Eger Türkçe kaynak istiyorsan su anda bildigim bir kaynak yok. Bu forumda ve forum.arkitera.com adresinde bir miktar konusuldu, bu forumlarda arama yaparak bulabilirsin. Ama ders olarak bilmiyorum maalesef: google ile bir bakinmak lazim.

Sevgiler
redmd Posted - 12/08/2004 : 09:55:54
cüneyt hocam ben hdri hakinda arastima yaptim fazladers bulamadim internette yanistedigim foto gerçekçi renderlar yapmak bunun için hdri kullanmak istiyorum internette hdri ile render edilmis birsürü resim var ama hiç ders bulamadim softimage de nasiltapildigini buldum ama ben max ile maya kullaniyorum egerbana bunun hakkinda ders bulabilecegim bir site veya bir bilgi verebilirsen sevinirim sagol
Admin Posted - 11/08/2004 : 18:29:07
Ne yapmak istediginizi biraz daha açiklayabilir misiniz?
redmd Posted - 11/08/2004 : 18:18:51
selam admin kardes ben yeni üye OLDUM BEN 3SENEDI 3D ILE UGRASIYORUM acaba maxt4 5 6 da hdri nasil yapildigini biliyormusun bana yardim edersen sevinirim
aydin Posted - 14/01/2004 : 23:23:01
tesekkürler cüneyt hemen verdigin linke gidiyorum, gerci bakmistim ama üstün körü olmus normal image lardan yapilabildigi detayini kacirmisim hdr shop ile...iyi calismalar..
Admin Posted - 14/01/2004 : 15:43:01
Merhaba,

Genis dinamik aralikli resim çeken dijital makinalar var ama çok yaygin degil (giderek yayginlastigini söylemeye gerek yok; ama söylemis bulundum simdi bunu söylerken ). HDR resimler, bunlari populer yapan Paul Debevec'den çok önce bilinen seylerdi. Debevec'in katkisi bir dizi normal resimden HDR resim üretmek ve HDR resimleri aydinlatma için kullanmak oldu. Yani aslinda dowlad ettiginiz HDR Shop öncelikle HDR resimler üretmek için yapildi. Daha sonra HDR resimler üzerinde degisik islemler yapmaya yönelik gelistirildi.

HDR Shop'u indirdiginiz yerde bir dizi tutorial var, bunlar degisik exposure (enstantane) degerleri ile çekilmis bir dizi resmi nasil HDR resim seklinde birlestireceginizi anlatiyor. Web'de arama yaparsaniz eminim bu konuda birçok sayfa bulacaksiniz, kaçirmaniz imkansiz, HDRI konusunu anlatan hemen her site bu konuya deginir...

http://www.debevec.org/HDRShop/main-pages/tutorials.html
http://www.debevec.org/HDRShop/tutorial/tutorial3.html

quote:
HDRShop allows you to create a high-dynamic range image from a sequence of standard 24-bit images taken at different shutter speeds.

Sevgiler

Cuneyt Ozdas Forum © 2000 - 2003 Cuneyt Ozdas Go To Top Of Page
This page was generated in 0.88 seconds. Snitz Forums 2000